SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » DECEMBER 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 02.12.2011

Ďalšie rokovania lekárov stroskotali
(02.12.2011; Hospodárske noviny; s. 2; Sudecký Ratko)


Kolaps nemocníc nepoľavil. Lekárov niet
(02.12.2011; Hospodárske noviny; s. 3; Kostelanský Ľuboš)
Najväčšia nemocnica padla na kolená
(02.12.2011; Pravda; s. 4; Pacherová Soňa)
Kritická situácia v zdravotníctve najvážnejšie doľahla na hlavné mesto. Univerzitná nemocnica Bratislava, najväčšia a s najširšou spádovou oblasťou na Slovensku, padla na kolená. Do práce totiž nenastúpili takmer tri stovky jej lekárov. Niektorí sa síce aj fyzicky dostavili, no okamžite odišli na lekársku prehliadku pre údajne zhoršený zdravotný stav, ďalší zase prišli neskôr.
Situácia sa menila každú minútu. Kým vedenie nemocnice verejnosť neustále upokojovalo, že ju naďalej dokáže zvládnuť, zástupcovia lekárov varovali, že skutočnosť je oveľa vážnejšia, ba až zúfalá.
"Robíme všetko pre to, aby sme zabezpečili aspoň starostlivosť v akútnej rovine," konštatovala predpoludním hovorkyňa Danica Lehocká. Vedenie Univerzitnej podľa nej hneď ráno prijalo krízový traumatologický plán, ktorý definuje postup aj v prípade nečakanej hromadnej havárie. Prítomní lekári, ktorí končili nočné služby, zároveň dostali zákaz odísť dovtedy, kým nebudú vystriedaní.
Za najhoršiu označila Lehocká situáciu na traumatologických, ortopedických a chirurgických oddeleniach. Slúžiaci lekári podľa nej išli na "plné kapacity". Jednotlivé pracoviská univeržitky koordinovali svoju činnosť s operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby.
Ako si Pravda overila na mieste, na niektorých oddeleniach na Kramároch včera naozaj nebol jediný špecialista. Na úrazovej chirurgii napríklad musela zaskakovať internistka po nočnej, aby tam bol aspoň nejaký lekár. Na dverách niekoľkých gynekologických ambulancií visel oznam, že pre chorobu alebo čerpanie "péenky" lekári neordinujú. V ďalších ambulanciách zase tehotné pacientky stručne informovala zdravotná sestra, že od 6.45 majú pozastavenú činnosť a treba sa teda obrátiť na ružinovskú či petržalskú nemocnicu.
"Som na rizikovom tehotenstve, súrne sa potrebujem dostať na jedno vyšetrenie, no sestrička nás poslala preč. Pevne veríme, že si to doktori rozmyslia," netajila zúfalstvo jedna z odmietnutých budúcich mamičiek.
Bratislava čaká diagnózu
(02.12.2011; Sme; s. 4; Trško Michal)
Tí, čo zostali, stáli sotva na nohách
(02.12.2011; Sme; s. 4; Vražda Daniel)
Verím, že do víkendu bude po kríze
(02.12.2011; Hospodárske noviny; s. 4; Sudecký Ratko)
Česi majú pre nás 30 lekárov
(02.12.2011; Sme; s. 9; mim, pm)

O vyslaní vojenských lekárov bude mimoriadne rozhodovať česká vláda.
PRAHA, BRATISLAVA. Štrajk slovenských lekárov zamestnáva aj vlády v okolitých krajinách. Najrýchlejšie reagovali Česi a Maďari.
Český minister zdravotníctva Leoš Heger a minister obrany Alexandr Vondra už majú pripravených 30 vojenských lekárov. "Ide hlavne o chirurgov a anestéziológov, ale keďže sú to vojaci, ich vyslanie na Slovensko musí schváliť česká vláda," povedal pre SME hovorca ministerstva obrany Jan Pejšek.
Česká vláda sa mimoriadne stretne dnes. "Na programe je jediný bod - pomoc Slovensku," potvrdil nám hovorca premiéra Jan Osúch. Český minister zdravotníctva povzbudil svojho slovenského kolegu aj morálne. "Nátlak na zvýšenie platov prichádza na Slovensku ešte v nevhodnejšom čase, než to bolo v Českej republike," napísal Heger v liste Uhliarikovi.
Maďarsko posilnilo personál v prihraničných nemocniciach a pripravené sú aj záchranky. Poslať nám môže jedného anestéziológa a dvoch chirurgov.
Štátny tajomník maďarského ministerstva národných zdrojov zodpovedný za zdravotníctvo Miklós Szócska dokonca odporúča zvolať šéfov rezortov zdravotníctva krajín Visegrádskej štvorky (V4), keďže ide podľa neho o dlhodobý problém, ktorý by sa mal riešiť na úrovni Európskej únie. "Medzi krajinami vznikne zomknutie, podobne ako medzi odborármi," povedal pre agentúru MTI.
Pomôcť je pripravený aj poľský minister zdravotníctva, Rakúsko nášmu ministerstvu zdravotníctva odkázalo, že je pripravené ošetriť slovenských pacientov vo svojich nemocniciach.
Kým česká a maďarská vláda sľubujú lekárov, odborové lekárske zväzy v oboch krajinách vyzvali lekárov, aby slovenským kolegom nekazili Štrajk.
Kde nájsť peniaze pre lekárov
(02.12.2011; Sme; s. 15; Barto Martin)

Je tristo veľa?
(02.12.2011; Sme; s. 15; -)
Nehádžte všetkých lekárov do jedného vreca. Nenazývajte ma hyenou, vrahom, úplatkárom - uráža ma to. Nespájajte nás s previazaním na politickú scénu. Robíme medicínu a popravde sa nestíhame venovať ničomu inému. Keď to chcete počuť na rovinu - ťažko si predstaviť vysokoškolsky vzdelaného človeka, ktorý by volil Fica. Nepýtajte sa, prečo sme s tým vyšli až teraz. Nie je to pravda, o lepšie pomery sa snažíme už od pádu socializmu. Neverte, že priemerný plat lekára je 1500 eur. Choďte sa pozrieť na výplatné pásky lekárov v Skalici či v Spišskej Novej Vsi.
Neverte tomu, čo sa hovorí v médiách. Trikrát si rozmyslím vetu, kým ju dám na papier, ale hovorím vám, médiá sú v otázke súčasnej situácie v zdravotníctve plné lži a demagógie. Nebojím sa povedať, že sú podplatené. Dezinformácie, nátlak zo strany vedenia nemocníc, lži o tom, kde a koľko lekárov stiahlo výpoveď, prekrútené slová z úst ministra zdravotníctva ma takpovediac donútili napísať tento článok. Nehovorte nám, že sme nenažraní a myslíme len na seba - otázka platov je iba jedna zo štyroch našich požiadaviek. Ostatné tri sa týkajú predovšetkým všetkých vás! Aj keď to vyznie pateticky, bojujeme za našich pacientov, naše rodiny a deti.
Martin Karlík
martinkarlik.blog.sme.sk
Dzurindov exminister Tibor Šagát ide s odborármi
(02.12.2011; Sme; s. 4; Burčík Matúš)
Bývalý minister zdravotníctva za SDKÚ dal tiež výpoveď.
BRATISLAVA. Medzi lekármi, ktorí podali výpoveď, je aj prednosta Detskej kliniky anestéziológie v Bratislave Tibor Šagát (na snímke). Včera to pre SME potvrdil, o dôvodoch však hovoriť odmietol.
"Áno, podpísal som výpoveď. Nie je k tomu čo dodať, všetky argumenty poznáte." Bližšie sa vyjadrovať nechcel aj s poukázaním na svoju politickú minulosť.
Do práce včera Šagát nastúpil na základe pokynu riaditeľa Detskej fakultnej nemocnice v rámci núdzového stavu. Na péenku sa podľa vlastných slov nechystá. Šagátova klinika anestéziológie patrí v nemocnici medzi najohrozenejšie. Z 36 lekárov podalo výpoveď 32.
Šagát (68) sa ešte v roku 1994 stal ministrom za Demokratickú úniu. Neskôr bol poslancom. V roku 1998 sprevádzal Mikuláša Dzurindu počas jeho cyklokampane. Post ministra opäť zastával v rokoch 1998 až 2000.
V januári 2000 sa stal jedným zo zakladateľov SDKÚ. V júli toho istého roka abdikoval z postu ministra po komplikáciách pri liečbe vtedajšieho prezidenta Rudolfa Schustera.
Ambulancie zatvárali aj lekári špecialisti
(02.12.2011; Hospodárske noviny; s. 2; red, tasr)

Lekári nerobia, Uhliarik ostáva
(02.12.2011; Sme; s. 1; Vražda Daniel, Folentová Veronika)
Opozičný Smer vyzval ministra zdravotníctva na odchod. KDH ani odborári vtom nevidia zmysel
Štrajk lekárov zatiaľ neohrozil životy pacientov.
BRATISLAVA. "Ledva som prešiel zo sály. Čo ak by sa niečo stalo a nemohol by som? Nemal by kto operovať," hovoril včera vyčerpaný lekár v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici.
Výpovede tam dalo 140 lekárov, číslo je vyššie len v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. V oboch mestách bol v nemocniciach zväčša pokoj, pacienti vedeli, že sa ani neoplatí chodiť.
Hoci situácia je kritická na viacerých miestach, doteraz sa neobjavili prípady, že by štrajk ohrozil zdravie alebo životy pacientov.
Vláda v stredu v noci ponúkla lekárskym odborárom ďalšie zvýšenie platov, tí v proteste pokračujú.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH ponúkol, že rezignuje, pokiaľ to povedie k ukončeniu štrajku, zatiaľ to však nespravil. Opozičný Smer žiada, aby ho premiérka Iveta Radičová okamžite vymenila za krízového manažéra.
Večer rokoval šéf odborárov Marián Kollár s predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským z KDH. Na riešení krízovej situáci sa nedohodli, pokračovať majú dnes.
Zodpovedná vláda i lekári
(02.12.2011; Pravda; s. 35; -)
Kto je zodpovedný za súčasnú mimoriadne vyostrenú situáciu v zdravotníctve? Lekári alebo vláda? Prinášame výber názorov čitateľov zo stránky www.pravda.sk.
Od začiatku je jasné, že sa odborári nechcú dohodnúť. Vláda by vôbec nemala vyjednávať s takými úbožiakmi, ale mala ich vystreliť na Mesiac, aby ich miesto mohli zaujať iní. Jej jediná chyba je to, že vsadila na dohodu.
Jednoznačne za to zodpovedá hnusná vláda, ktorá už mala nemocnice pripravené pre Pentu. Ďalej sú to médiá, ktoré sú cenzurované a nepovedia pravdu.
Na vine sú obe strany, tvrdohlaví lekári aj neschopná vláda, ktorá stratila dôveru, a tak by sa už nemala montovať do vážnych vecí. Najviac je však vinný zločinný systém, v ktorom sú jedinou prioritou peniaze a zisky.
Dopomohla tomu absencia motivačného systému, v ktorom by lekári mohli napredovať v kariére i v odmeňovaní, ale v ktorom by aj pacienti vedeli, komu treba koľko doplatiť, pričom by cena odzrkadľovala kvalitu práce doktora.
V zdravotníctve vládne chaos a korupcia. Preto podporujem navrhovanú reformu, vrátane privatizácie. Potrebná je konkurencia.
Zodpovedná je vláda. Demagógia, s ktorou informuje občanov, nemá obdoby. Hovorí o nenažraných lekároch. Nepovie pritom, že jednou rukou im 300 eur pridá a druhou vezme, lebo nemocnice nevyplatia osobné príplatky.
Predstavme si, že by takúto formu protestu zvolili iné profesie, napríklad pracovníci v doprave, školstve či poľnohospodárstve. Čo by lekári robili, keby nemali čo do úst vložiť, keby nemal kto učiť ich deti a podobne?
Vinou tejto vlády, ako aj predchádzajúcich dvoch si majitelia poisťovní môžu z nášho povinného poistenia kupovať luxusné autá namiesto mamo-grafu alebo endoskopu pre nemocnice.
Tvrdiť, že stačí sprivatizovať nemocnice a všetci ľudia dostanú primeranú starostlivosť, je naivné. Stačí sa pozrieť do USA.
Práca lekárov je náročná, no nevykonávajú ju všetci kvalitne. Prečo nehovoria aj o svojich nedostatkoch, o úplatkoch a korupcii v štátnych zariadeniach? Viem o tom dosť, pracovala som v nemocnici 30 rokov ako chemická inžinierka v laboratóriu.
Samozrejme vláda. A to, že použila mocenskú silu, ju stavia do pozície diktátora. Ľuďom, ktorí to nepochopili, odkazujem: Máte len to, čo si zaslúžite. Zajtra možno nebudú ctiť ani vaše práva.
Jednoznačne vláda a manažmenty nemocníc. Lekári ne-štrajkujú, dali výpovede, takže riaditelia mali konať a nie bohapusto čakať. Mali na to dva mesiace, ale nič nerobili. Treba v 16 problémových nemocniciach vyvodiť personálne zmeny. A to ihneď. Môže sa to skončiť aj velmi zle, ak pacienti zoberú spravodlivosť do svojich rúk. Také nálady medzi ľuďmi už sú.
Teraz dve súkromné zdravotné poisťovne rozhodujú, čo z našich peňazí nám preplatia a čo ostane pre nich. Tak riadia naše zdravotníctvo. Kým neurobíme s tým poriadok, tak nebude dosť peňazí pre pacientov, lekárov ani zdravotné sestry.
Zodpovední sú lekári a systém, ktorý dovolil vyostrenie situácie. Ide o poslanie, nie o povolanie. Na nešťastie aj platovo podhodnotení lekári majú rodiny a chcú žiť na úrovni. Finančne ich treba hodnotiť individuálne na základe odbornosti a kontrolovať dodržiavanie etiky, aby boli pacienti spokojní.
Za všetko je zodpovedná bezbrehá korupcia, lobizmus a nenažratosť tých, ktorí nás voličov potrebujú iba raz za štyri roky. Náš zdravotný systém chce totálne ovládnuť Penta a kedze dobre platí, tak prečo by politické strany nezarobili aj z nás.
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti je garantované ústavou. Výkonným orgánom pre plnenie tohto nášho ústavného práva je vláda prostredníctvom príslušného ministerstva. Vláda v tejto činnosti na plnej čiare zlyhala, o samotnom ministrovi ani nehovorím.
Uhliarik s demisiou vyčkáva
(02.12.2011; Hospodárske noviny; s. 2; pem)
Kollár: Uhliarikov odchod nie je pre nás podstatný
(02.12.2011; Sme; s. 2; Folentová Veronika)

Keby vláda začala rokovať s lekármi skôr, mohli sme sa dohodnúť, hovoril pred včerajším neúspešným večerným rokovaním šéf Lekárskeho odborového združenia MARIÁN KOLLÁR.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik v stredu povedal, že ak to bude potrebné, zloží funkciu. Budete to žiadať?
"Už sme sa k tomu vyjadrili. V tejto chvíli to berieme ako reakciu ministra, ktorý prebral zodpovednosť a ktorý verejne priznal, že rezort nezvládol. A že problémy, ktoré sa dali očakávať, nebol schopný riešiť."
Stačí vám teda jeho gesto a nebudete žiadať, aby z funkcie odstúpil?
"V tejto chvíli nie. Nie je to teraz najpodstatnejšia vec, ktorú musia vláda, lekári a všetci kompetentní vyriešiť, aby sa situácia vyriešila."
Situácia je kritická, v nemocniciach naozaj chýbajú lekári. Stojí to za to?
"Vláde? To sa musíte opýtať ich."
Vás sa pýtam, či vám to stojí za to.
"Boli sme do toho dohnaní. Dalo sa tomu predísť podstatne skôr, ale to by minister a kompetentní museli chcieť."
Keby vláda začala s vami rokovať skôr a viedla dialóg, mohli ste sa dohodnúť?
"Samozrejme. Treba sa vrátiť. Pred tromi týždňami bol problém výpovedí len jeden, a to transformácia. Žiadne platy, ani Zákonník práce či zvýšenie prostriedkov."
Minister ostáva
(02.12.2011; Sme; s. 2; knm)
Smer, SaS aj SNS chcú, aby Ivan Uhliarik odstúpil. Prezident Ivan Gašparovič necháva rozhodnutie na premiérke.
BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) nesie velký podiel viny na tom, v akom stave sú nemocnice a mal by odstúpiť, tvrdí opozícia aj SaS.
"Odstúpenie ministra zdravotníctva je podmienka, ktorú nemožno obísť a sme presvedčení, že môže pomôcť k upokojeniu situácie," vravel včera predseda Smeru Robert Fico. Ak to neurobí, Fico očakáva, že Uhliarika nechá odvolať premiérka Iveta Radičová. Zdravotníctvu vraj jná šéfovať nezávislý manažér.
"Minister Uhliarik a KDH absolútne zlyhali, keď sa namiesto prípravy plánu B len spoliehali na to, že odborári ustúpia. Je to jasný argument, že KDH by mal byť tento rezort odobraný," myslí si poslanec SaS Peter Kalist. Uhliarikovu rezignáciu chce aj SNS.
"Ak by mala byť jedinou podmienkou na stiahnutie výpovedí moja funkcia, nemám problém ju ponúknuť," vravel včera Uhliarik. Keďže to tak nie je, demisiu nepodá. KDH včera svojho ministra podporilo.
Podľa Viliama Novotného z SDKÚ otázka zotrvania Uhliarika nie je prvoradá. Tibor Bastmák z Mosta-Hídu si myslí, že by odvolanie nič nevyriešilo. Pochybujú o tom už aj sami odborári.
"Je predovšetkým na premiérke, ktorej priamym podriadeným minister je, aby vyhodnotila jeho činnosť," povedal Marek Trubač, hovorca Ivana Gašparoviča.
Lekári sa zatiaľ do nemocníc nevrátili
(02.12.2011; Sme; s. 2-3; Folentová Veronika)

Ani predseda parlamentu a ponuka vyšších platov nepriviedli lekárov do práce
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský z KDH sa snaží nájsť zmier medzi lekármi a vládou. Zatiaľ sa mu to nepodarilo.
BRATISLAVA. Všetky nemocnice poskytujú podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika z KDH akútnu starostlivosť. Výpovede stále nestiahli lekári v 25 zariadeniach, pôvodne ich bolo 31. Aj napriek tomu mali niektoré nemocnice veľký problém.
Vo dvojici je to ľahšie
Keďže doterajšie vyjednávania štátu a odborov nepriniesli úspech, včera skúsil predseda parlamentu Pavol Hrušovský z KDH novú taktiku - s šéfom odborárov Mariánom Kollárom rokoval medzi štyrmi očami. Pokus veľkú zmenu nepriniesol, vyše 1200 lekárov sa do nemocníc stále nevracia.
Po hodine sa Kollár a Hrušovský rozišli s prísľubom, že dnes budú rokovania pokračovať. "Zatiaľ hľadáme všetky možnosti tak, aby ste došli čo najrýchlejšie k dohode," povedal Kollár. "Bude treba ešte chvíľu trpezlivosti."
Hrušovský sa k stretnutiu nevyjadril. Po hovorcovi KDH Martinovi Kováčovi odkázal, že budú pokračovať v rokovaniach vo dvojici. "Vyzerá, že to bude lepšia možnosť na dohodu."
Vyššia ponuka neohúrila
Lekári s vládou už rokujú niekoľko dní. Obe strany si vyčítajú, že sa nechcú dohodnúť.
Zo stredy na štvrtok lekári neustúpili ani po tom, čo im vláda ponúkla ešte viac ako 300 eur. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH navrhol zvyšovanie platov v troch krokoch. Od januára budúceho roku by neatestovaný lekár dostal najmenej 807 eur, atestovaný 1230 eur.
Platy by sa zvyšovali až do 1.januára 2013, keď by neatestovaní lekári dostali najmenej 961 eur a atestovaní od 1769 eur. Ide o 1,25- až 2,3-násobok priemernej mzdy. Odborári žiadali 1,5- až 3-násobok.
Zvýšenie miezd chce vláda zakotviť v zákone, zdroje naň vraj má. "Pripravujeme centrálne obstarávanie v nemocniciach, to by malo priniesť zdroje na zvýšenie platov lekárov," povedal Uhliarik.
Aj keď sa rozhoduje o peniazoch, ktoré závisia od rozpočtu, minister financií Ivan Mikloš z SDKÚ s lekármi nerokuje. "Nerozumieme, prečo by mal minister financií zasahovať do rokovaní o výpovediach lekárov," povedal jeho hovorca Martin Jaroš.
Ďalšia vláda
Zvýšenie platov by zaviazalo aj ďalšiu vládu, ktorá vznikne po marcových voľbách. Poslanec SaS Peter Kalist hovorí, že bývalá koalícia musí konať. "Vláda síce má mandát len do 10. marca, ale zároveň musí riešiť situáciu, ktorá sa deje dnes." Paušálne zvyšovanie platov podľa neho nie je spravodlivé.
Zvyšovanie platov si vie predstaviť SDKÚ, tvrdí poslanec Viliam Novotný. Ale len na úroveň, ktorú ponúkla vláda, teda 1,25- až 2,3-násobok mzdy.
Poslancovi Tiborovi Bastrnákovi z Mosta-Hídu sa zdalo už sľubované zvýšenie platov v priemere o 300 eur "na veľmi tenkom ľade".
Opatrný Smer
Smer tvrdí, že dokáže garantovať odborárom štyri ich požiadavky. Zvyšovanie platov medzi nimi nebolo.
"Pokiaľ nebudeme poznať metódy, ktoré chce vláda použiť na zvýšenie rozpočtu v zdravotníctve, tak čokoľvek sľúbi lekárom, je obyčajná fikcia," povedal predseda strany Robert Fico, ktorý má veľkú šancu zostavovať budúcu vládu, ktorá bude musieť plniť sľuby tej dnešnej.
Smer chce situáciu riešiť zmenami v hospodárení zdravotných poisťovní.
Uhliarikova ponuka
Najnižší základný plat: (v eurách) od 1. januára 2012:
* neatestovaného lekára 807
* atestovaný Iekárl230 od 1. júl 2012:
* neatestovaného lekára 923
* atestovaný Iekárl461 od 1. januára 2013
* neatestovaného lekára: 961
* atestovaný Iekárl769
Boj o život. Ako ďalej?
(02.12.2011; Pravda; s. 1-3; Drozdíková Ingrid)

Prvýkrát za dvadsať rokov včera do práce nenastúpili stovky lekárov. Nemocnice posielali pacientov húfne domov, operácie sa odkladali, na oddeleniach bol chaos. V spoločnosti zavládol šok, strach a neistota.
Zatvorenie ambulancií a odloženie desiatok operácií definitívne potvrdili úplný kolaps slovenského zdravotníctva. Jeho dôvodom sú peniaze. Ich nedostatok v celom systéme sa prehlbuje už od roku 1989. Za súčasnú krízu môže preto každá vláda, ktorá doteraz bola pri moci, pretože rokmi škrí-pajúci systém neriešila.
Problém s chýbajúcimi peniazmi môže vyriešiť iba vláda a parlament. Najväčším neplatičom zdravotného poistenia je totiž štát. Na jeho rozpočte visí až 60 percent obyvateľstva, čiže tri milióny ľudí, takzvaných poistencov štátu. Ide o deti, dôchodcov či ženy na materskej. Štát za nich platí len jednu tretinu z reálnych nákladov.
Keď sa v roku 1993 zakladal systém zdravotného poistenia, odborníci vypočítali, že poistenec štátu vyjde na 333 slovenských korún. Vtedajší minister financií povedal, že rozpočet na to nemá. A tak odvod znížili na 33 korún. Takým istým spôsobom to funguje dodnes. Ani tento týždeň parlament pri schvaľovaní rozpočtu nedokázal zvýšiť platby za svojich poistencov a priliať tým do zdravotníctva takých potrebných 60 miliónov eur. Odvod štátu za jedného poistenca je dnes 4 percentá z priemernej mzdy spred dvoch rokov, no mal by byť oveľa viac.
"Slovenské zdravotníctvo už roky volá aj po komplexných systémových zmenách. Treba zmeniť veľa vecí. Máme katastrofálnu organizáciu, štruktúru a riadenie. Máme veľa zriaďovateľov, ktorí medzi sebou nekooperujú. Každý si robí, čo chce. Poisťovne platia toľko, koľko uznajú za vhodné. Navyše systém je nedofinancovaný," hovorí o dôvodoch kolapsu prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.
Problém chýbajúcich peňazí sa v systéme nabaľuje ako snehová guľa. Zdravotné poisťovne pre obmedzené financie neplatia nemocniciam skutočné ceny za výkony. Nemocnice potom šetria, samozrejme, aj na platoch, neplatia Sociálnej poisťovni, za energie či za lieky a zadlžujú sa. Hoci boli za tie roky niekoľkokrát oddlžované či dotované štátom, nepomohlo to. Pretože zásadnú zmenu vo financovaní neurobil nik.
Reformu, ktorá zasiahla celý rezort, pripravil za druhej Dzu-rindovej vlády exminister zdravotníctva Rudolf Zajac (ANO), ktorý sa snažil zdravotnícky trh zliberalizovať. Do financovania zaviedol nový prvok -poplatky. Do systému tak začali z vlastných vreciek prispievať pacienti. Hoci nemocnice poplatky za rôzne služby (nad-štandardné ubytovanie, výber lekára) spustili do praxe, z reformy vyšli ešte chudobnejšie. Podľa prezidenta komory zubných lekárov Jána Gašiča sa ich situácia zhoršila aj preto, lebo v tom čase ziskové časti nemocníc prešli do rúk súkromných firiem. "Išlo o dialýzy, záchranky a laboratóriá. Na týchto činnostiach nemocnice zarábali a vykrývali si tak stratu z neziskových oddelení. Pred rokmi sa ich však začali zbavovať a dali ich do prenájmu súkromným firmám, čím prišli o dôležité príjmy," hovorí Gašič.
S nešťastným riešením situácie zadlžených nemocníc prišla aj súčasná vláda a minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Plánovali ich premeniť na akciové spoločnosti. Minister si od toho sľuboval, že zariadenia sa v podobe akcioviek prestanú zadlžovať. "Transformácia nemôže byť riešením pre zadlžené nemocnice, pretože základný problém - nedofmancovanie tu zostáva," upozorňoval Dra-gula. Pri premene by navyše hrozilo, že nemocnice, ktoré robia drahé zákroky, by išli aj ako akciovky do straty a potom by už bol len krok k ich privatizácii.
Riešenie kolapsu v zdravotníctve sa neobíde bez toho, aby sa nedotklo ľudí, presnejšie ich peňaženiek. Odborníci na zdravotné poistenie tvrdia, že raz by už vláda mala ľuďom povedať, že štát nemá na to, aby platil všetko tak ako dnes a že niečo musia zaplatiť sami. Východisko vidia v pripoistení. Lenže, aby sa mohlo zaviesť, politici musia urobiť pre voličov nepopulárny krok - vyčleniť časť chorôb a spoplatniť ich. O spoplatnenie častí chorôb a spustenie nepovinného poistenia sa už pokúšal exminister Rudolf Zajac, no ani pravicová vláda, ktorá bola vtedy pri moci, nedokázala nájsť na tento krok odvahu.
Navyše v súvislosti s pripois-tením by sa musela vyriešiť otázka, či by ľudia mali aj na ďalej platiť poplatky, ktoré sú už dnes vysoké. Veďlen v minulom roku zaplatili za lieky a zdravotnícke služby 1,2 miliardy eur. Bývalý šéf zaniknutej zdravotnej poisťovne Sidéria Igor Dorčák hovorí, že po zavedení pripoistenia by ľudia nemuseli platiť viac. "Viem si predstaviť, že poplatky by mohli byť zahrnuté v nejakom poistnom produkte," hovorí Dorčák.
Asi nie je reálne očakávať, že vláda, ktorá vznikne po marcových voľbách, dá financovanie zdravotníctva hneď do poriadku. Po tom, čo sa deje dnes, sa však do riešenia problému, ako ďalej so zdravotníctvom, určite bude musieť venovať dôslednejšie ako tie doterajšie vlády.
Na začiatok by mala urobiť prvý čiastkový krok a zaviesť spravodlivejšie rozdelenie peňazí zo strany poisťovní. Nový systém by pre nemocnice znamenal, že by boli platené za diagnózu. "Tento systém preroz-deľuje peniaze, nerieši teda príjmy. Jeho podstatou je, že ten, ktorý robí náročné výkony, dostane viac zaplatené," vysvetľuje Dorčák. Podotýka, že zdravotníctvo bude vždy bojovať s nedostatkom peňazí, a preto treba hľadať riešenia aj inde a tým môže byť nový spôsob prerozdelenia peňazí, ale aj šetrenie nemocníc.
Na vyššie platy vláda nemá
(02.12.2011; Hospodárske noviny; s. 5; Ročkár Marek)

Susedia spoza hraníc nám pošlú len hŕstku lekárov
(02.12.2011; Hospodárske noviny; s. 5; Kollár Matúš, Mendel Michal)
Bratislava - Na výraznú pomoc z okolitých krajín môže minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) zabudnúť. Na jeho výzvu o pomoc slovenskému zdravotníctvu tým, že poskytnú svojich lekárov, totiž reagovala len česká a maďarská vláda. Už dnes česká vláda rozhodne o možnom vyslaní svojich vojenských lekárov na Slovensko. "Predbežne pôjde asi o 25 lekárov," informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová.
Aj naši južní susedia prisľúbili pomoc v podobe troch lekárov. To je však zrejme všetko. "Rakúsko doktorov na Slovensko nepošle, keďže na to nemáme dostatočné kapacity," informoval hovorca rakúskeho ministerstva zdravotníctva Fabian Fufteis. Pridáva sa k nemu aj ukrajinský konzul Ihor Prytul, podľa ktorého by Slovensko muselo zmeniť platnú legislatívu týkajúcu sa napríklad uznania kvalifikovanosti ukrajinských lekárov. Je okolo toho čoraz viac otázok než odpovedí." Poľská strana sa k prípadnej pomoci nevyjadrila.
Ukrajincov by privítali viacerí
Napriek tomu sa však viaceré nemocnice snažia zmierniť napätú situáciu zahraničnými lekármi. Záujem majú najčastejšie práve ukrajinskí odborníci. Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne už evidujú desať takýchto žiadosti. Doteraz sa však nimi nezaoberali, lebo nových zamestnancov nepotrebovali. "Ale v súčasnej situácii je možné, že ich využijeme. Aktuálne ich v tomto čase práve kontaktujeme," informovala námestníčka riaditeľa pre zdravotnícku starostlivosť Terézia Drobná.
Pomoc potrebuje aj Fakultná nemocnica v Trnave. Chýbajú najmä neurológovia. "My sme v pôvodnom balíku žiadostí mali dvoch lekárov z Ukrajiny. Kontaktovali sme ich, ale zatiaľ sa neozvali," pridal sa riaditeľ nemocnice Gabriel Pavelek. V Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou MUDr. L. N. Jégého už dokonca troch ukrajinských lekárov zamestnať chceli. Prijať ich však nemohli. Ich atestácie totiž Slovensko neuznalo. "O nejakej zahraničnej pomoci môžeme iba snívať," zhodnotil riaditeľ nemocnice Jozef Mintál. O prípadných náhradách s lekármi zo zahraničia rokuje aj Fakultná nemocnica v Žiline.
Ošetria nás za hranicami
Nemocnice v pohraničných oblastiach všetkých susedných krajín sú však podľa informácií rezortu zdravotníctva pripravení v neodkladných prípadoch našich pacientov ošetriť. "V týchto prihraničných regiónoch aj posilnili služby lekárov a sú informované aj Operačné strediská rýchlej záchrannej služby," dodala Zollerová.
Za zdravotnú starostlivosť za hranicami si však priplatíme. Poisťovne totiž zákroky priplatia len v nutnom prípade. Podľa Tomáša Szalaya z Inštitútu HPI by tak poisťovne mali svojich poistencov smerovať skôr do súkromných zdravotných zariadení na Slovensku. "Tie majú možnosť ukázať, že sú dobrou alternatívou," dodal Szalay.
Osud Uhliarika má v rukách premiérka
(02.12.2011; Pravda; s. 4; su)
Politickú zodpovednosť za momentálny kolaps zdravotníctva má minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Napriek tomu sa politici parlamentných strán rozchádzajú v názore, či by mal v súčasnej napätej situácii opustiť vládu. Minister je pripravený ponúknuť svoju funkciu, ak by mal byť prekážkou na dohodu s lekármi.
Kresťanskí demokrati zatiaľ dôvod na pád svojho ministra nevidia, včera podvečer ho podržal aj stranícky šéf Ján Figeľ. Podľa podpredsedu KDH Pavla Abrhana by odstúpenie Uhliarika situáciu aj tak nevyriešilo. "My potrebujeme vyriešiť situáciu tak, aby pacienti dostali komplexnú zdravotnú starostlivosť," povedal Abrhan.
Zdržanlivé sú zatiaľ SDKÚ a Most - Híd. Predseda zdravotníckeho výboru parlamentu Viliam Novotný z SDKÚ je presvedčený, že dôležité je zabezpečiť akútnu a odkladnú zdravotnú starostlivosť a aby núdzový stav v nemocniciach trval čo najkratšie. Krízový štáb podľa neho potrebuje mať svojho šéfa, ktorým je minister.
Člen predsedníctva Mostu - Híd Gábor Gál tvrdí, že je na Uhliarikovi, či odíde. "Je to také gesto, že fakt už neviem, čo lekárom chýba ku šťastiu. Keď toto uspokojí lekárov, tak áno, mal by sa vzdať."
Za odchod ministra sa z bývalej koalície jasne vyslovila Sulí-kova SaS. "Strana, ktorá najviac hovorí o zodpovednosti v politike, sa prejavila ako najväčší hazardér," vyhlásil predseda Richard Sulík a spýtal sa, čo Uhliarik tri mesiace, odkedy lekári ohlásili výpovede, robil.
Jednoznačný názor má opozičný Smer. Ten včera Uhliarika opätovne vyzval na odchod. Očakáva, že ak neodstúpi sám, tak premiérka dnes podá návrh na jeho odvolanie. "Odstúpenie ministra zdravotníctva je podmienka, ktorú nemožno obísť," tvrdí predseda Robert Fico. Myslí si, že ministerstvo by mal viesť apolitický krízový manažér. Vláda hrá podľa šéfa Smeru kamufláž, keďže nie je zrejmé, ako chce vyhovieť mzdovým požiadavkám lekárov. Svedčí o tom fakt, že vládne strany odmietli v štátnom rozpočte na budúci rok navýšiť platby štátu za svojich poistencov.
Uhliarika mrzí, že sa koalícia s KDH nedohodla na vyšších platbách štátu za svojich poistencov. KDH však nechcelo ohroziť prijatie štátneho rozpočtu. Zdôraznil, že na budúci rok pôjde do zdravotníctva ešte viac financií ako doteraz.
Premiérka Radičová včera na otázku, či a za akých okolností by žiadala odchod ministra, nereagovala.
Šahy: Tu nie je hot linka
(02.12.2011; Sme; s. 5; Krempaský Ján)
Za núdzový stav si priplatíme
(02.12.2011; Sme; s. 7; Valček Adam)
Núdzový stav sa zvrhol na chaos
(02.12.2011; Hospodárske noviny; s. 1; hab, rs, luk, mj, toti)
Viacerí lekári stiahli výpovede, ale nepracovali. Nefungovali kľúčové oddelenia. Odkladajú sa operácie
Bratislava - Slovenské zdravotníctvo zažilo jeden z najvážnejších dní svojej histórie. Stovky lekárov síce stiahli výpovede, ale zostali doma a neodpovedali na výzvy nadriadených. Iní odmietli nastúpiť v rámci núdzového stavu s výhovorkou, že sú PN. Viac ako tisíc lekárov po výpovediach 1. decembra opustilo pracoviská. Tí, ktorí mali riadne pracovať v núdzovom režime, upozorňovali pacientov, že robia z donútenia, v strese a nevylučujú prípadné komplikácie. Napriek ubezpečeniam vlády a vyhláseniu núdzového stavu nemocnice odkladajú operácie, kritická situácia a chaos v službách lekárov zasiahli všetky regióny. Bratislavská univerzitná nemocnica sa tak musela zaobísť bez 348 lekárov, v prešovskej fakultnej nemocnici ich chýbala stovka.
"Dátum operácie neznámy"
Až 15 oddelení nemocnice v Prešove dostalo okamžitý príkaz vykonávať len akútnu zdravotnú starostlivosť. Podľa hovorkyne nemocnice Renáty Koziakovej si približne 60 lekárov ani neprevzalo príkazy na pracovnú povinnosť. "Využili najmä možnosť tzv. ošetrenia člena rodiny," vysvetlila.
V prešovskej nemocnici sa preto pacienti museli vracať domov. "Moja operácia na chirurgii sa odkladá, dátum je neznámy," uviedla pre HN bezmocne pacientka Slávka Kočišová.
V Bratislave bol kritický stav najmä v Detskej fakultnej nemocnici. "Plánované operácie sme zrušili. V žiadnom prípade nebudeme operovať toľko, koľko by sa malo," potvrdil pre HN primár ORL na Kramároch Roman Staník. Dôvodom je najmä to, že chýbajú anastéziológovia a pacientov nemá kto uspať. Kritický stav pretrvával naďalej aj na severe krajiny. Vážny nedostatok chirurgov aj anestéziológov hlásili z Fakultnej nemocnice v Dolnom Kubíne, v Žiline zas do práce nenastúpilo 43 lekárov.
Zmätok v číslach
Odbory a vláda sa stále nevedia dohodnúť nielen na zvýšení platov lekárov, zverejňujú tiež rozdielne počty podaných výpovedí. Kým Lekárske odborové združenie na svojej stránke tvrdí, že lekárov, ktorí opustili nemocnice, je aktuálne 2 600 - o dve stovky viac, ako bol počet podaných výpovedí. Ministerstvo zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) hovorí o počte 1 226 lekárov, ktorí zostali vo výpovediach a odišli z nemocníc. Tie už na portáli profesia.sk nahlásili rovnaký počet voľných pracovných miest. S termínom nástupu ihneď.
Zdrap papiera
Ani po stredajšom deväťhodinovom rokovaní medzi odborármi a vládou na pôde parlamentu sa kompromis na zvyšovanie platov lekárov nenašiel. Podľa odborárskeho šéfa Mariana Kollára bolo problémom to, že nikto zo zúčastnených im negarantoval záruky na rast platov v zákone. "Predložili nám memorandum, ktoré sa od toho pôvodného líšilo. Nebol k nemu priložený návrh zákona, a bez neho je to len zdrap papiera," vyhlásil pre HN Kollár.
Predseda KDH Ján Figeľ potvrdil, že problémom je stále spor o výšku platov. Zdôraznil však, že vláda lekárom sľúbila slušné peniaze: "Ponuka umožňuje v horizonte budúceho roku dôjsť na úroveň u začínajúcich lekárov takmer 1 000 eur a u atestovaných takmer 1 800 eur."
Rokovania pokračovali včera večer medzi štyrmi očami - predsedom odborového združenia Kollárom a šéfom parlamentu Pavlom Hrušovským (KDH). Dohodu však nenašli. Pokračovať chcú dnes.
Najdôležitejšie udalosti dňa
viacerí lekári stiahli výpovede, do práce však nenastúpili, dôvodom je údajná PN, resp. solidarita s protestujúcimi lekármi
v Trenčíne zmizlo 20 lekárov, neprišli do práce, nemocnica musela zrušiť operácie
v Univerzitnej nemocnici v Bratislave do práce nenastúpilo až 348 lekárov
v Prešove do práce nenastúpilo vyše sto lekárov, zrušili sa všetky plánované operácie
kritická situácia je naďalej na severe Slovenska, v žilinskej nemocnici chýbalo 43 lekárov
podobné komplikácie hlásili aj nemocnice z Banskej Bystrice, Trnavy a Trenčína
odborári vyzývali lekárov na "oddych"
podľa ministerstva zdravotníctva ostáva vo výpovediach 1 226 lekárov
nemocnice začali ponúkať voľné pracovné miesta pre lekárov. Portál kariera.sk zverejnil aktuálne 1 215 pracovných ponúk
štrajk prebiehal už aj medzi lekármi špecialistami - zatvorené boli viaceré ambulancie
minister Ivan Uhliarik ponúkol svoju demisiu, odborári však tvrdia, že jeho odchod by už nič nevyriešil
rokovania pokračovali len medzi štyrmi očami - za stôl si sadol šéf odborov Marián Kollár a predseda parlamentu Pavol Hrušovský
Kollár tvrdil, že k dohode by mohli dospieť v najbližších dňoch
Úrad rieši jednu sťažnosť
(02.12.2011; Hospodárske noviny; s. 2; luk, tasr)

Práva pacientov. Zatiaľ len jeden človek napadol odloženie jeho operácie.
Bratislava - Napätá situácia v slovenských nemocniciach zatiaľ nepriniesla situáciu, ktorá by sa podpísala na zdraví pacentov.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou aj po včerajšku eviduje jediný podnet, ktorý sa týkal odloženia operácie v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach. I tu sa okolnosti zmenili.
"Príbuzná pacienta zaslala úradu e-mailovú informáciu, že operácia už bola zrealizovaná," informovala včera hovorkyňa úradu Radoslava Muchová. Úrad podľa nej, aj napriek tomu podnet prešetrí. Žiadnu sťažnosť úradu doposiaľ neposunula ani Asociácia na ochranu práv pacientov. "Zatiaľ sme nič neodstupovali, kým podnety nemáme v písomnej forme," informoval Milan Lopašovský. Ten zatiaľ nevedel kvantifikovať, koľko ľudí sa na nich obrátilo s konkrétnou sťažnosťou ani uviesť, či sa objavil prípad vážnejšieho zlyhania pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Asociácia mala podľa Lopašovského včera menej telefonátov od nespokojných pacientov. "Viac ľudí sa na nás obracalo najmä pred prvým decembrom."
Pacienti sa môžu sťažovať aj ich zdravotnej poisťovni a na krízovej linke, ktorú zriadilo ministerstvo zdravotníctva, či na krízových linkách nemocníc. Špeciálne linky od stredy spustil aj samotný Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Kollár verzus Iľko
(02.12.2011; Hospodárske noviny; s. 7; Daniš Dag)

Bitka odborára Kollára s ministrom Uhliarikom dospela do štádia, v ktorom je všetko od A po Z šibnuté. Lekári pomaly sťahujú výpovede, ale nepracujú. Pretože sú nahnevaní na vládu. Radičová s Uhliarikom im sľubujú tučné zvýšenie platov, ale nemocnice to negarantujú. Pretože Mikloš na vyššie platy nedal ani cent. A nakoniec: vláda vyhlásila núdzový stav, aby obnovila poriadok a disciplínu. Ale - dôsledky sú presne opačné. Pretože vláda a úrady tu majú nulovú autoritu.
Celý problém je v tom, že dvaja kľúčoví hráči - odborár Kollár a minister Uhliarik, nie sú celkom normálni. Kollár je pochybný odborár, ktorý nezastupuje záujmy lekárov. Už roky nepracuje s kolegami v nemocnici, živí sa ako súkromný gynekológ. Kollár je čudný egocentrik, ktorý si vychutnáva pocit moci. A osobného úspechu. Nie úspechu lekárov... Uhliarik je zas pochybný minister, ktorý nezastupuje záujmy štátu, ale záujmy finančnej skupiny Penta. Ľudia z Penty a Dôvery obsadili takmer všetky vplyvné posty v rezorte - štátnu poisťovňu, úrad pre dohľad, ekonomické sekcie ministerstva... A za prioritu ministerstva vyhlásili transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, ktoré by sa otvorili "investorom".
Výhrady lekárov k "reforme" potom dotiahol do konca Kollár. Burič, ktorý má v dobrom zvyku stupňovať platové požiadavky v čase, keď oslabené pravicové vlády padajú k predčasným voľbám. Takto to bolo v roku 2006, keď končila menšinová vláda Dzurindu. A takto je to aj dnes, keď stroskotala vláda Radičovej. Naopak, v roku 2009, za Fica, odborár Kollár veľkoryso stiahol požiadavky lekárov. Bolo to v tom istom roku, keď firma Kollárovej manželky čakala na 180-tisícovú dotáciu pre výstavbu lyžiarskeho vleku na Orave. Dočkala sa.
Inak, v istom zmysle to môžeme považovať za dobrú správu. Dá sa očakávať, že podnikavý odborár Kollár prikývne na prímerie a stiahne sa. Keď nasneží.
Lekári neočkujú
(02.12.2011; Plus jeden deň; s. 3; kt)

V prípade chrípkovej epidémie nás čaká katastrofa
Chcete sa dať zaočkovať? Už druhý deň môžete mať smolu. Od decembra platí nový zákon, podľa ktorého za vakcíny nebudú zdravotné poisťovne platiť lekárňam, ale priamo lekárom. Očkovacie látky by teda mali nakupovať lekári a tí ich nekupujú. Pacienti už pocítili problém, v chrípkovej sezóne vakcíny jednoducho chýbajú.
"Lekári sú nútení stať sa obchodníkmi s vakcínami," kritizovala zmenu prezidentka Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast Kvetoslava Prcúchová. Lekári by chceli, aby aj naďalej mohli vakcíny nakupovať lekárne.
"Zmena môže mať pre obyvateľstvo v prípade náhlej chrípkovej epidémie katastrofálne následky. Zmysel tejto zmeny je jednoznačne v neprospech pacienta," povedal pre náš denník šéf Slovenskej lekárnickej komory Tibor Czuľba.
Ministerstvo zdravotníctva obhajuje zmenu tým, že očkovacie látky si vyžadujú osobitný spôsob skladovania a manipulácie, pričom v prípade nevhodnej manipulácie môže prísť k ohrozeniu zdravia a bezpečnosti pacienta.
Hlavné postavy zdravotníckej krízy
(02.12.2011; Hospodárske noviny; s. 4; rs)
Šťastná mamina: Personál lekárov sa zachoval skvelo
(02.12.2011; PLUS Jeden deň/STANISLAVA VDOVCOVÁ, 06:00)

NÚDZOVÝ STAV - BEZPRECEDENTNÝ STAV
(01.12.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 3/12; TOMEČKOVÁ Lucia)
Natália ŽEMBOVÁ, moderátorka: "Vyjadrenie riaditeľa trnavskej nemocnice, že vedia zabezpečiť iba super urgentnú starostlivosť znepokojilo pacientov, pretože akútnu starostlivosť musí zo zákona zabezpečiť štát. Pacienti už avizujú, že pri ohrození života vycestujú za hranice."
Lucia TOMEČKOVÁ, redaktorka: "Paralýza urgentnej starostlivosti hrozí aj v Žiline, Trenčíne a Bratislave."
Danica LEHOCKÁ, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava: "Robíme všetko pre to, aby akútna bezodkladná zdravotná starostlivosť bola riešená."
L. TOMEČKOVÁ: "Pacienti sú odhodlaní hľadať pomoc v zahraničí. Na to, či im to zdravotné poisťovne celé preplatia, zákon o zdravotnej starostlivosti nemyslí. Termín núdzový stav totiž nepozná."
Andrea CISÁROVÁ, právnička: "Je to skutočne prípad, ktorý je bezprecedentný."
L. TOMEČKOVÁ: "Každá poisťovňa bude postupovať inak. Jedna vycestovanie za záchranou života preplatí aj bez súhlasu vopred."
Zuzana HORNÍKOVÁ, hovorkyňa ZP Dôvera: "Musí si však nájsť takého lekára alebo nemocnicu, ktoré sú napojené na verejný systém."
L. TOMEČKOVÁ: "Ďalšia klientov žiada o informáciu pred zámerom vycestovať."
Judita SMATANOVÁ, hovorkyňa ZP Union: "Určite by sme chceli vedieť a riešiť túto situáciu čo najlepšie."
L. TOMEČKOVÁ: "Tretia klientom odkazuje - ak vycestujete v akútnom stave bez nášho súhlasu, všetko si zaplatíte."
Petra BALÁŽOVÁ, hovorkyňa VšZP: "Núdzový stav na úhradu zdravotnej starostlivosti v zahraničí nemá dopad."
L. TOMEČKOVÁ: "Na situáciu na Slovensku okamžite reagovali susedné krajiny. Pacientov sú pripravené prijímať Maďarsko, Rakúsko či Poľsko. V Česku mimoriadne zasadne vláda, aby rozhodla o vyslaní armádnych lekárov.
Okrem posilnenia non stop služieb v prihraničných oblastiach okolité krajiny pre istotu pre situáciu na Slovensku požiadali o pomoc aj dobrovoľníkov. Lucia TOMEČKOVÁ, Slovenská televízia."
Súkromní lekári hrozia prerušením práce v ambulanciách
(01.12.2011; www.zzz.sk; s. -; TASR)
Na Slovensku údajne hrozí vakcinačný chaos
(01.12.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
Slávnostné otvorenie Národného centra telemedicínskych služieb
(01.12.2011; www.webnoviny.sk; s. -; SITA)
CHAOS V SLOVENSKOM ZDRAVOTNÍCTVE POKRAČUJE
(01.12.2011; Televízna stanica Markíza; Prvé Televízne noviny; 17.00; por. 1/12; ELIÁŠOVÁ Zuzana)
Miriam KALISOVÁ, moderátorka: "Ani po 9-hodinovom rokovaní, ktoré sa natiahlo až do noci, sa lekárski odborári nedohodli s vládou. Nezabrala ani posledná iniciatíva ministra zdravotníctva Ivana UHLIARIKA, ktorý v záujme dohody ponúkol demisiu. Od dnes tak podľa údajov ministerstva zdravotníctva nadobudli platnosť výpovede asi 1 200 lekárov. No a na aktuálny stav sa už pýtam Zuzany ELIÁŠOVEJ. Zuzka, ako to teda s naším zdravotníctvom vyzerá?"
Zuzana ELIÁŠOVÁ, redaktorka: "Dobrý večer, Mirka. Situácia je veľmi vážna a vo viacerých miestach Slovenska veľmi kritická. Tak, ako si povedala, od dnešnej polnoci je bez práce približne 1 200 lekárov. Už nie sú zamestnancami nemocníc. Pomoc nám ponúklo aj Česko. Česká vláda chce poslať na Slovensko 30 vojenských lekárov, ktorí by mali aspoň sčasti zastabilizovať kritickú situáciu na Slovensku. Včerajšie rokovania trvali dlho do noci, približne 9 hodín. Skončilo sa asi o jednej nad ránom. No a obe strany sa nedohodli. Pozrime si už priamo reakcie."
Milan DRAGULA, prezident Slovenskej lekárskej komory: "Osobne mi je veľmi ľúto, k dohode nedošlo. Prečo ako, sa opýtajte aktérov sporných strán."
Marián KOLLÁR, predseda Lekárskeho odborového združenia: "My sme ponúkali ďalší kompromis, čo sa týka platov konkrétne, ale bez dosiahnutia dohody. Viackrát počas celého rokovania sme upozorňovali na to, že chýbajú zdroje na zdravotníctvo."
Pavol HRUŠOVSKÝ, predseda NR SR: "Z úst lekárskych odborových bossov častokrát zaznievalo viacej rokovaní o peniazoch ako o pacientoch."
Ivan UHLIARIK, minister zdravotníctva: "Som lekár a pre mňa je najdôležitejšie, aby bol ľudský život chránený naozaj nadovšetko. Aby sa lekári znova vrátili k svojim pacientom, aby bolo o pacientov postarané, aby zdravie a život nebol ohrozený. Ak by mala byť moja osoba tou prekážkou na dohodu, som pripravený v tejto chvíli ponúknuť svoju funkciu."
Robert FICO, predseda Smer - SD: "Musíme konštatovať, že vláda zlyhala a očakávame od ministra zdravotníctva pána UHLIARIKA, že ešte dnes sa sám vzdá funkcie ministra zdravotníctva."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Dôsledkom krízy v zdravotníctve môže byť aj rušenie oddelení, prípadne rušenie celých nemocníc, ako ešte minulý týždeň avizovala premiérka Iveta RADIČOVÁ. Vrátim sa ešte k možnému odvolaniu ministra zdravotníctva. Dnes sme oslovili aj Prezidentský palác. Hovorca prezidenta povedal a zopakoval stanovisko zo včera, že je šéfovi rezortu, aby zvážil svoje ďalšie pôsobenie v tejto oblasti. Už o malú chvíľu by mala začať tlačová konferencia predsedu KDH Jána FIGEĽA spolu s ministrom zdravotníctva Ivanom UHLIARIKOM. Máme v parlamente aj náš spravodajský štáb, je tam Tibor MATTYAŠOVSKÝ. V prípade, že sa niečo aktuálne udeje, ešte počas vysielania sa vám prihlásime."
M. KALISOVÁ: "To bola Zuzana ELIÁŠOVÁ s najaktuálnejšími informáciami. Ďakujeme."
KRÍZA V ZDRAVOTNÍCTVE
(01.12.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 2/24; ELIÁŠOVÁ Zuzana)
Moderátor: "Bez práce je od dnešnej polnoci viac ako 1 200 lekárov. Odborárski bossovia sa ani na nočnom rokovaní nedohodli. Minister zdravotníctva Ivan UHLIARIK dnes nadránom dokonca ponúkol svoju funkciu."
Z. ELIÁŠOVÁ, redaktorka: "Presne o polnoci skončila výpovedná lehota viac ako 1 200 lekárom po celom Slovensku. Najviac výpovedí podľa čísel ministerstva zdravotníctva zostalo v Bratislave, Banskej Bystrici a v Prešove. Šéf najväčšej nemocnice ešte krátko pred polnocou prosil lekárov aby zostali pri pacientoch."
M. BUCHA, riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava: "Pekne prosím, ešte raz opakujem, pekne prosím všetkých mojich lekárov aby zostali na svojich pracoviskách."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Chlieb sa lámal v noci v Národnej rade. Obe strany tvrdili, že hľadajú spôsob dohody."
M. KOLLÁR, LOZ: "Rokovanie prebieha, posúva sa veľmi ťažko."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Asi o jednej v noci opúšťal priestory parlamentu šéf lekárskej komory."
M. DRAGULA, Slovenská lekárska komora: "Osobne mi je veľmi ľúto, k dohode nedošlo. Prečo, ako sa opýtajte aktérov sporných strán."
M. KOLLÁR: "My sme ponúkali ďalší kompromis čo sa týka platov konkrétne, ale bez dosiahnutia dohody. Viackrát počas celého rokovania sme upozorňovali na to, že chýbajú zdroje na zdravotníctvo."
P. HRUŠOVSKÝ, predseda NR SR: "Zaznievalo viacej rokovanie o peniazoch ako o pacientoch. Mal som rovnalo zlý pocit z toho, že peniaze boli viacej ako ochrana ľudského života."
I. UHLIARIK, minister zdravotníctva: "Som lekár a pre mňa je najdôležitejšie aby bol ľudský život chránený naozaj nadovšetko. Ak by mala byť moja osoba tou prekážkou na dohodu, som pripravený v tejto chvíli ponúknuť svoju funkciu."
R. FICO, predseda strany Smer-SD: "Vláda zlyhala a očakávame od ministra zdravotníctva pána UHLIARIKA, že ešte dnes sa sám vzdá funkcie ministra zdravotníctva."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Odborári dnes povedali, že ponuku zloženia funkcie oceňujú, no to situáciu podľa nich nerieši. Naopak vymenovali nemocnice, kde je po odchode lekárov situácia najvážnejšia."
M. KOLLÁR: "Je absolútne kritická situácia úplne vo všetkých veľkých nemocniciach. Tá zodpovednosť je na strane vlády."
I. UHLIARIK: "Všetky nemocnice na Slovensku zabezpečujú minimálne akútnu zdravotnú starostlivosť."
Operačné stredisko: "Sme nezaznamenali žiadne situácie kde by potreba prekročila naše možnosti alebo kde by sme nezvládli manažment."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Marián KOLLÁR na otázku či ako šéf lekárskych odborov komentuje fakt, že napriek núdzovému stavu si viacerí lekári vypísali PN-ky a nenastupujú do práce odpovedal takto."
M. KOLLÁR: "V tejto chvíli môžem povedať, len jedno za našich kolegov. Sú pod stresom, v ktorom sa možno ešte v živote neocitli a teraz sú možno v nejakom rozpoložení alebo kladú si otázku: Som schopný v tomto stave poskytovať ešte zdravotnú starostlivosť?"
Z. ELIÁŠOVÁ: "Bossovia lekárskych odborov sa aj dnes majú stretnúť s predsedom parlamentu Pavlom HRUŠOVSKÝM. Na tlačovej konferencii avizovali, že by sa chceli dohodnúť."
KRÍZA V SLOVENSKOM ZDRAVOTNÍCTVE POKRAČUJE AJ NAĎALEJ
(01.12.2011; Televízna stanica ČT 1; Udalosti; 19.00; 3 min.; BAKOVÁ Oľga)
Roman PISTORIUS, moderátor: "Slovenská vláda sa stále nedohodla so štrajkujúcimi lekármi. Obe strany tvrdia, že chcú zhodu, lenže v ceste im stojí výška platov. Odo dneška preto platí asi 1200 výpovedí doktorov. Rovnaký počet ju stiahol. Po vyhlásení núdzového stavu rad lekárov odmietol nastúpiť do práce, niekoľko nemocníc je pred kolapsom, iné už podľa odborárov skolabovali."
Oľga BAKOVÁ, redaktorka: "Lekár na Slovensku, druh ohrozený a zdá sa i ohrozujúci. Príkaz vlády zostať u pacientov mnohí nespokojenci odignorovali. Po hromadných výpovediach prišli hromadné neschopenky."
Danica LEHOTSKÁ, hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Bratislave: "Niektorí prišli do zamestnania a následne odišli na vyšetrenia kvôli zhoršenému zdravotného stavu."
Dana KAMENICKÁ, hovorkyňa Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave: "Najzložitejšia je situácia na klinike detskej chirurgie, kde nenastúpilo 19 lekárov."
O. BAKOVÁ: "Pokus o zmierenie v hodine dvanástej nevyšiel. Odborári a vláda sa rozišli bez výsledku." Výška platov ich naďalej priveľmi rozdeľuje."
Sestrička: "Neviem vám povedať, ktorý lekár dnes ordinuje a ktorý je vo výpovedi."
O. BAKOVÁ: "Realita slovenských nemocníc. Krízové linky usmerňujú, no málokedy uspokoja. Presuny chorých z jedného oddelenia na druhé. Rušenie operácií, napätie z hodiny na hodinu rastie."
Obyvatelia Bratislavy: "Nemalo by to tak byť, predsa zložili nejakú prísahu."
Vydieranie pacientov a nesúhlasím s tým."
"Vedia, že sú nepostrádateľní, tak preto to tak robia."
O. BAKOVÁ: "Tibor BARTA, v minulosti organizátor lekárskych protestov, s týmto ale nesúhlasí. Aj tak je ale súčasťou. Operovať bez kolegov anestéziológov nemôže."
Tibor BARTA, primár ORL v nemocnici v Bratislave: "Vnímame aj isté napätie medzi kolegami, medzi tými, ktorí výpovede dali a sú tu viac-menej na príkaz. Samozrejme najviac nepríjemné sú rozhovory s pacientmi, ktorým musíme vysvetľovať opakovane, že teda ten ich výkon musí byť odložený."
O. BAKOVÁ: "Napätú situáciu skomplikoval aj dnešný štrajk lekárov - špecialistov, ktorí na jeden deň zatvorili svoje ambulancie. Okolité krajiny vrátane Českej republiky prisľúbili, že sú ochotné slovenských pacientov ošetriť. Ich lekári dobrovoľníci sa sem ale veľmi nehrnú."
Milan DRAGULA, prezident Slovenskej lekárskej komory: "Z Maďarska má prísť jeden anestéziológ a dvaja chirurgovia, čo určite nevyrieši krízovú situáciu v slovenskom zdravotníctve a kto by z Čiech prišiel, keď má ďaleko vyšší plat v Čechách na Slovensko za nižší plat?"
O. BAKOVÁ: "Situácia je stále absurdnejšia. Lekári nepôsobia a nad pacientom si umývajú ruky. Šéf zdravotníctva chorým pomôcť nedokáže. A zrejme ani sebe. Jeho odvolanie visí na vlásku. 1200 lekárov vo výpovedi je príliš silný protivník."
Iveta TOUŠLOVÁ, moderátorka: "A Česká republika mieni Slovensku pomôcť maximálne 30 armádnymi lekármi. Na ich vyslaní sa v prípade núdze dohodol minister obrany Alexandr VONDRA s ministrom zdravotníctva Leošom HEGEROM. Definitívny verdikt zajtra vynesie vláda."
BIELA REVOLÚCIA POKRAČUJE
(01.12.2011; Televízna stanica JOJ; Noviny; 19.30; por. 1/15; ÖLVEDYOVÁ Mária)
Adriana KMOTRÍKOVÁ, moderátorka: "Biela revolúcia pokračuje. Ani po ďalšom nočnom rokovaní sa lekári a vláda na prímerí nedohodli. Situácia vo výpovediach je neprehľadná a každý má svoje vlastné čísla. Riaditelia prosia lekárov, aby sa vrátili, minister ponúka svoju funkciu. No a zhruba tisícka lekárov je nezamestnaná."
Mária ÖLVEDYOVÁ, reportérka: "Čas na dohodu vypršal presne pred minútou, odteraz sú lekári nezamestnaní. Ako dopadlo rokovanie, stále nevieme. Hodinu po polnoci s jóbovou správou prichádza značne sklamaný šéf lekárskej komory, ktorý mal byť prostredníkom v rokovaniach."
Milan DRAGULA, predseda SLK: "Osobne je mi veľmi ľúto, že k dohode nedošlo."
M. ÖLVEDYOVÁ: "Pol hodinu na to prichádzajú odborárski predáci. Tvrdia, že kým sa na transformácii ako tak dohodli, našli iné problémy. Neprijali ani novú platovú ponuku. Tá hovorí o troch stovkách navyše na budúci rok a od roku 2013 by sa mala suma základného platu vyšplhať až do týchto výšok."
Marián KOLLÁR, šéf LOZ: "Je doslova, do písmena deň D. Sme veľmi zvedaví, ako si kompetentní bez nás lekárov poskytovanie zdravotnej starostlivosti predstavujú."
M. ÖLVEDYOVÁ: "Odborárom údajne najviac prekáža nedostatočná garancia financií v neštátnych nemocniciach. Na zodpovednosť berú však aj ministra financií. Ten plánuje znížiť platby štátu za svojich poistencov pre budúci rok. Desať minút pred druhou prichádzajú tí, ktorí mali situáciu podľa opozície a lekárov výrazne podceniť."
Pavol HRUŠOVSKÝ, predseda NR SR: "Zaznievalo viacej rokovaní o peniazoch, ako o pacientoch. Tá ponuka na rokovanie tu trvá 24 hodín denne."
M. ÖLVEDYOVÁ: "Minister UHLIARIK deklaroval, že ak sa chcú lekári vrátiť na svoje pôvodné miesta, môžu tak ešte stále urobiť, napriek tomu, že je už 1. decembra a ponúkol dokonca aj svoju demisiu."
Ivan UHLIARIK: "Som pripravený v tejto chvíli ponúknuť svoju funkciu."
M. ÖLVEDYOVÁ: "Ráno sa Slovensko zobúdza s obavami. Niektorí lekári nenastúpili do práce ani napriek núdzovému stavu. Situácia je stále neprehľadná. Poobede zvoláva tlačovú besedu LOZ, chce opäť rokovať."
M. KOLLÁR: "Situáciu musí riešiť nielen vláda, ale v tejto chvíli už poviem, že ju musíme riešiť spoločne. Buď sa vrátime všetci alebo sa nevráti nikto."
M. ÖLVEDYOVÁ: "O pätnástej zvoláva tlačovku Smer. Žiada UHLIARIKOV skalp a na jeho miesto chce apolitického človeka."
Robert FICO, predseda strany Smer-SD: "Hovorím o krízovom manažérovi. Očakávame, že zajtra podá premiérka návrh prezidentovi."
M. ÖLVEDYOVÁ: "Krátko po piatej všetci očakávali demisiu ministra UHLIARIKA, ten ju však neoznámil. Prečo ju nepodáte?"
I. UHLIARIK: "Nie, ja osobne nie."
M. ÖLVEDYOVÁ: "Neskoro podvečer začal maratón rokovaní. Tentokrát medzi štyrmi očami, KOLLÁR verzus HRUŠOVSKÝ. Skončili však expresne rýchlo a pokračujú zajtra."
LEKÁRI SA S VLÁDOU NEDOHODLI
(01.12.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 1/12; GULOVÁ Zuzana, HUSÁROVÁ Veronika)
Natália ŽEMBOVÁ, moderátorka: "Našim nemocniciam oddnes chýba 1200 lekárov. Neudržal ich ani núdzový stav ani Hippokratova prísaha, ani volanie pacienta."
Ľubomír BAJANÍK, moderátor: "Od polnoci sú nezamestnaní. Výpovede nestiahli. Nepomohlo ani deväťhodinové nočné rokovanie s vládou."
Zuzana GULOVÁ, redaktorka: "Premiérka sa s odborármi stretla napriek tomu, že už s nimi nechcela rokovať. Ako mediátora si prizvala prezidenta lekárskej komory. Nepomohlo."
Milan DRAGULA, prezident SLK (nakrútené 30.11.2011): "Osobne je mi veľmi ľúto, k dohode nedošlo. Prečo, ako sa opýtajte aktérov sporných strán."
Marián KOLLÁR, predseda Lekárskeho odborového združenia (nakrútené 30.11.2011): "Zodpovednosť za nielen dneskajšok, ale aj nasledujúce dni, kompletne prebrala vláda."
Z. GULOVÁ: "Dnes pokojne oddychujte, sme stále s vami, dokážme im, že sme nenahraditeľní. Táto výzva sa dnes objavila na stránke odborárov. Popoludní oznámili, že chcú ešte rokovať."
M. KOLLÁR: "Pre nás na to, ale aby sme sa dohodli je dôležitá jedna základná vec. Buď sa vrátime všetci alebo sa nevráti nikto."
Z. GULOVÁ: "Dohoda opäť stroskotala na platoch, aj keď minister stále ponúka viac."
Ivan UHLIARIK (KDH), minister zdravotníctva SR: "Do roku 2012 by nebol na Slovensku lekár, ktorý by mal plat nižší ako 923 eur neatestovaný, u atestovaného 1 461 eur."
Z. GULOVÁ: "Veronika HUSÁROVÁ a Zuzana GULOVÁ, Slovenská televízia."
Vláda sa s lekármi nedohodla, Uhliarik je ochotný odstúpiť
(01.12.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
Smer i odborári chcú Uhliarikov odchod, minister neodstúpi
(01.12.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku

sonna.com.ua

 
Sme členmi