SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » SEPTEMBER 2012

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 25.09.2012

Súboj o platy lekárov pokračuje, nechcú čakať
(25.09.2012; Pravda; s. 2-3; Stupňan Igor)
Lekári nie sú ochotní počkať s treťou etapou zvyšovania platov a nesúhlasia ani s tým, aby sa to udialo postupne. Hoci ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská cez víkend naznačila, že lekári pochopili ekonomickú situáciu, zástupcovia Lekárskeho odborového združenia to včera popreli.
"Spoločenská situácia je veľmi napätá vo všetkých sférach a práve preto som aj privítala trošku uvoľnenie a zmenu postoja lekárov, ktorí napriek tomu, že neustupujú zo svojich zásadných pozícií, pochopili, že situácia sa môže zvrátiť veľmi rýchlo, pokiaľ vo všetkých rezortoch teraz popustíme uzdu," tvrdila Zvolenská v TA3.
Šéf združenia Peter Visolajský však včera Pravde povedal: "Stále verím, že vláda bude zodpovedná a dodrží svoje záväzky." Pokiaľ ide o rozfázovanie tretej etapy zvyšovania platov, čakajú podľa Visolajského na ponuku. "Povedali sme, že ak nám predstaví jej ponuku, tak sa zamyslíme a dáme jej vedieť. Pani ministerka ešte minulý pondelok povedala, že v priebehu 24 hodín nám to pošlú e-mailom. Do dnešného dňa nám takýto návrh nedoručili. Prišiel len jeden e-mail z ministerstva, kde sme žiadali počty lekárov, z ktorých vychádzali," hovorí Visolajský.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková sľubuje, že Lekárske odborové združenie pred ďalším rokovaním návrhy, ako riešiť platy, dostane. Zatiaľ nie sú hotové, pracuje na nich tím odborníkov. "Na stretnutí sme sa dohodli, že do e-mailu mu pošleme čísla, z ktorých ministerstvo zdravotníctva vychádzalo pri navýšení platov lekárov. To pani ministerka urobila," poznamenala Čižmáriková.
Viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska Peter Ottinger ministerku chápe. "Peňazí niet a LOZ tlačí nesprávnym smerom. Treba zabezpečiť, aby zdravotné poisťovne platili adekvátnu hodnotu, čo lekár poskytuje," hovorí Ottinger. Podľa neho sa musí stanoviť minimálna hodinová cena práce. Upozornil, že v nemocniciach lekári stále držia 24-hodinovú pohotovosť, čakajú na pacientov a toto poisťovňa vôbec neplatí. "Vôbec nejde o to, aby sa hádali lekári s riaditeľmi nemocníc alebo odborové združenie s ministerkou. Musí byť stanovené, čo je minimálna hodnota práce lekára a sestry, ktorí sú permanentne pripravení pacienta ošetriť. Ak sa toto nestanoví, všetko ostatné je hranie sa na slepú babu," mieni Ottinger.
Politický analytik Ján Baránek hovorí, že ak chce vláda zväzok o zvyšovaní platov dodržať, musí rokovať a nájsť kompromis, inak sa podľa neho môže masívny štrajk lekárov z minulého roka zopakovať.
Lekárski odborári rokovali s ministerkou o tretej etape navýšenia platov od januára 2013 minulý týždeň. Zvolenská vtedy skonštatovala, že dnes minú nemocnice na platy takmer 100 percent príjmov, hoci podľa nej by podiel nákladov na mzdy nemal presiahnuť 60 až 65 percent. Novoročné zvýšenie platu by malo predstavovať pre neatestovaného lekára 40 eur a pre atestovaného zhruba 300 eur.
Podľa Čižmárikovej priemerný plat atestovaného lekára v našich nemocniciach je viac ako 2 500 eur pri odslúžení troch veľkých a dvoch malých služieb. Tvrdí, že väčšina z nich má plat vyšší ako premiér a presahujú aj 4 000 eur.
Doteraz išlo na zvyšovanie platov lekárov 40 miliónov eur a na budúcoročné musí rezort nájsť ešte 35 miliónov eur.
Zvyšovanie platov dohodla vláda Ivety Radičovej s Lekárskym odborovým združením. Prvé dve etapy rastu platov sa udiali v tomto roku na základe zákona. Tretia fáza má nasledovať od začiatku budúceho roka. To však už zákon nepokrýva.
Naplnenie memoranda svojím podpisom žiada podľa odborového združenia 4 211 lekárov, čo je drvivá väčšina nemocničných lekárov. Podľa odborárov problémom nie je ani tak nedostatok financií v zdravotnom systéme, ale nechuť realizovať zásadnejšie zmeny v zdravotníctve, ktoré by priniesli do mútnych vôd jeho financovania jasné pravidlá.


Odborníci: Zátvorku treba zrušiť!
(25.09.2012; Plus jeden deň; s. 18; vm)

Zaujímalo nás, ako hodnotia zavedenie predpisovania účinnej látky na receptoch analytici.
Tomáš Szalay z HPI - Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku tvrdí: "Predpisovanie účinnej látky poslanci parlamentu zarezali a urobili z neho bezzubý nástroj. Umožnili totiž, aby lekár do zátvorky na recepte uvádzal aj obchodný názov lieku. Tým sa oslabil zmysel a vplyv generickej preskripcie na doplatky pacientov. Odporúčam teda zrušiť zátvorku na recepte."
Podobný názor má viceprezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukef: "Keďže s účinnou látkou lekári zároveň predpisujú na recepty aj komerčné názvy konkrétnych liekov, k zásadnej zmene v praxi nedošlo.
V budúcnosti by bolo lepšie, keby sa firemný názov lieku na recepte neuvádzal. Vtedy by pacienti usporili oveľa viac," povedal nám.
Sieť lekární tvrdí, že vláda zrejme nedodrží vlastné pravidlá
(25.09.2012; www.aktualne.sk; Zdravotníctvo, 00.00, s. -; shark)
Za jeden odber brali stovky eur
(25.09.2012; Plus jeden deň; s. 3; Fačkovcová Klimešová Petra, Hoťka Daniel)
Exriaditeľ úradu pre dohľad Ján Gajdoš o lekároch
Pokračujeme po stopách medzinárodného škandálu, ktorého nitky vedú na Slovensko. Policajti u nás už vyšetrujú neoprávnené odoberanie tkanív z mŕtvych tiel. Hlavnú úlohu v prípade hrá súkromná eseročka TRI so sídlom v Limbachu. Pozreli sme sa bližšie na zmluvu, na základe ktorej firma kosti či chrupavky z nebohých brala a posielala do zahraničia. Tá obsahuje pozoruhodnú skutočnosť!
Vo včerajšom denníku sme vás informovali, že zahraniční novinári rozkryli sieť nelegálneho obchodovania s ľudskými tkanivami. Všetky cesty podľa nich viedli do nemeckej firmy Tutogen, kde časti tiel mŕtvych končili, aby boli spracované do produktov napríklad pri plastických operáciách v západnej Európe či USA. Prepojenie na Tutogen má aj slovenská TRI, na ktorú podal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou trestné oznámenie. Kontrola pod vedením vtedajšieho šéfa Jána Gajdoša totiž ukázala, že na Slovensku neostalo ani jedno z odobratých tkanív, čo bolo v rokoch 2010 až 2011 až 9 674 kusov. Všetko posielali práve do nemeckého Tutogenu. Podľa konateľa eseročky preto, že na Slovensku nebol o tkanivá záujem.
Dali zarobiť lekárom
Zmluvu v auguste 2009 podpísal vtedajší šéf úradu Richard Demovič. Ten ňou dal súkromnej spoločnosti TRI v personálnych otázkach naozaj voľnú ruku. Eseročka totiž mohla uzatvárať pracovné dohody so zamestnancami úradu, pod ktorú patria aj patológovia a súdni lekári. "Zo zmluvy je zjavná exkluzivita. Proste mohli uzatvárať dohody bez toho, aby vedenie úradu vedelo o ich obsahu," tvrdí Gajdoš.
V praxi to znamenalo, že spoločnosť TRI platila lekárom za odbery z mŕtvych tiel. "Keď chcete robiť odbery na patológiách, musíte spolupracovať s ľuďmi tam, preto sme museli hľadať takú cestu, aby sa im odbery chcelo robiť, tak sme im platili," potvrdil nám konateľ TRI Peter Végh, ktorý však odmieta, že by túto prácu robili na úkor bežných povinností. "Keby robili naše veci na úkor svojich, tak by sa im tam kopili telá," argumentuje. Jeho slová spochybňuje Ján Gajdoš. "Zistili sme, že súdni lekári robili v priebehu dňa aj tri odbery, pričom jeden trvá približne tri hodiny. Tri krát tri je deväť, čo je celý pracovný čas," hnevá sa Gajdoš.
Koľko za to dostávali?
Na patologických pracoviskách v Bratislave či Nitre nebolo nikomu do reči. Nakoniec sa nám však z neoficiálnych zdrojov podarilo zistiť, že súdni lekári dostávali okolo 300 až 400 eur za jeden odber z nebohého. Potvrdil nám to aj Gajdoš. "Záležalo to na rozsahu odberu, ale pokiaľ som sa dostal k dohode, ktorá mi bola predložená, bola táto suma v stovkách eur," tvrdí bývalý šéf úradu. Len pre zaujímavosť, priemerná mzda súdnych lekárov a patológov je 1 470 eur.
Kontrolný chaos
Licenciu pre TRI vydalo ministerstvo zdravotníctva. Na základe nej dostala spoločnosť zmluvu s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Po zmene vedenia Ján Gajdoš inicioval kontrolu v TRI, na ktorej sa zúčastnilo aj ministerstvo. Z výsledkov podľa úradu vyplynulo, že nie je naplnená podstatná podmienka zmluvy, a to použite odobratých tkanív v prospech slovenského pacienta. A tak 16. 4. 2012 vypovedali firme zmluvu. Prípad má teraz v rukách polícia, pretože úrad podal na TRI trestné oznámenie. Spoločnosti však stále platí licencia. "Tým sme sa dostali do situácie, že musíme držať pohotovosť, ak nechceme prísť o licenciu, ale nemôžeme byť prevádzky schopní. Úrad nás dostal do patovej situácie. Všetky pracoviská sú zakonzervované a odstavené. Prevádzkové náklady však bežia," povedal nám konateľ spoločnosti TRI Peter Végh a dodal, že aj firma urobila právne kroky.
Úrad podpisom zmluvy udeľuje pre TRI - tkanivové zariadenie a zamestnancov Úradu súhlas na uzatváranie dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v súlade s ust. § 223 a nasl. Zákonníka práce a/alebo zmlúv o spolupráci podľa ust. § 51 Občianskeho zákonníka, predmetom ktorých bude vykonávanie pomocných prác pri odberoch pre TRI - tkanivové zariadenia.
ZMLUVA O VZÁJOMNEJ SPOLUPRÁCI: Uzavreli ju TRI a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Sieť lekární Dr. Max: Vláda nás ignoruje
(25.09.2012; Hospodárske noviny; s. 6; hu)
Októbrovú kategorizáciu pocítite v peňaženkách
(25.09.2012; Hospodárske noviny; s. 23; -)

Čo hovoria odborníci na novú kategorizáciu liekov? Ako si môžu pacienti pomôcť pri vyšších doplatkoch? Aké kroky pripravuje rezort zdravotníctva v najbližšom období? Oslovili sme viacerých odborníkov z praxe.
Čo čaká pacientov v novej kategorizácii liekov od októbra a na čo sa majú pripraviť z vášho pohľadu?
Vývoj v doplatkoch pacientov za lieky v posledných kategorizáciách, hlavne po uplatnení vyhlášky 435/2011, nie je voči pacientom priaznivý. Sú nútení čoraz viac sa finančne podieľať na liečbe i pri chronických ochoreniach. Tento vývoj bude pokračovať aj od októbra 2012.
Nedávno sa ozvali viacerí členovia kardiologických spoločnosti, ktorí tvrdia, že doplatky práve pre týchto pacientov sa neúmerne zvyšujú. Aké sú vaše postrehy z praxe?
Pacienti s kardiovaskulárnymi ochoreniami musia užívať lieky dlhodobo, často až doživotne. Táto farmakoterapeutická skupina je charakteristická častým užívaním kombinácií viacerých liekov. A práve tu nastáva problém. Ak sa sčítajú doplatky za jednotlivé užívané lieky, suma predstavuje pre pacienta výraznú finančnú záťaž. Nedodržanie, respektíve prerušenie liečby, potom vedie k postupnému vzniku komplikácií, spôsobených daným ochorením. Pacient často necíti zvýšené hodnoty krvného tlaku alebo cholesterolu, ale prejaví sa to neskôr v závažných komplikáciách, až v zvýšení mortality. Práve kardiovaskulárne ochorenia sú jednou z najčastejších príčin úmrtí na Slovensku, preto je nevyhnutné, aby pacienti mali dostupnú účinnú a bezpečnú liečbu za prijateľné doplatky.
Aké šance majú práve kardiopacienti dostať sa k cenovo dostupnej liečbe? Zvyčajne totiž užívajú viac liekov, ktoré môžu byť kontraproduktívne pri užívaní viacerých generík.
Úlohou generických liekov je, aby sa mohlo liečiť viac pacientov novšími liekmi po skončení patentovej ochrany, s ušetrením finančných zdrojov. Generické spoločnosti sa snažia minimalizovať výdavky pacientov v rámci doplatkov. Je v rukách lekárov, aby skúsili pacientovi ponúknuť účinné lieky s čo možno najnižším doplatkom, ak je dostupná takáto alternatíva. Taktiež v lekárni môžu pacientovi poradiť a zameniť rovnako účinný a bezpečný liek, avšak s nižším doplatkom. Ak lekár pacientovi predpíše kombináciu viacerých liekov, či už generických alebo originálnych, malo by to vždy slúžiť v prospech pacienta.
Karol Poloni
predseda GENAS
Ak sa sčítajú doplatky za jednotlivé užívané lieky, suma predstavuje pre pacienta výraznú finančnú záťaž.
Ľudia často šetria tak, že si sami znižujú dávky alebo berú lieky, ktoré sú podľa lekárov zastarané. Čo by bolo podľa vás potrebné zmeniť v prospech pacientov?
So "zastaranosťou" liekov to nie je také jednoznačné. V mnohých prípadoch novšie lieky rovná sa drahšie - nie lepšie. Nové lieky majú lepšiu reklamu. Dôsledkom toho je, že sú predpisované indukované, teda v mnohých prípadoch zbytočné. Ale treba povedať, že akákoľvek svojvoľná zmena liečby pacientom, či už v zmysle druhu lieku, alebo dávky, je nebezpečná. V tomto probléme by veľmi pomohol inštitút "second opinion".
Ladislav Laho
podpredseda Fóra nezávislých
Ktoré kategórie ochorení vyššie ceny liekov od októbra postihnú najviac? Čo vám najviac prekáža pri cenách liekov?
Problémov v slovenskom zdravotníctve je veľa. Zameriam sa teraz na jeden. Neustále počúvame z úst politikov, vrátane rezortu zdravotníctva, jedno a to isté. Sľuby! O problémoch vieme, riešime, pripravujeme nápravu, zdedili sme atď. Doplatky za lieky pocítili pacienti len "včera", teda v auguste, a už od 1. októbra tu máme ďalšie masívne zvyšovanie. A čo tak zvýšiť doplatky za lieky pacientom aj v novembri, decembri a každý mesiac v novom roku? Pokiaľ vláda, ministerstvo zdravotníctva a parlamentný výbor pre zdravotníctvo neotvoria kontrolné a rozhodovacie procesy v štáte pre pacientov a ich zástupcov, vrátane kategorizačnej komisie pre lieky, potom nie je šanca na obmedzenie, spomalenie či stransparentnenie rozhodovacích procesov.
Vladimír Halász
Občianske združenie Slovenský pacient
Pacienti by mali mať kontrolné a rozhodovacie právomoci aj v kategorizačnom procese.
Veľa sa v súčasnosti, aj v radoch lekárskych odborníkov, hovorí o novej kategorizácii liekov od októbra, ktorá výrazne zdraží takmer 1 500 liekov.
Doplatky pri kategorizácii platnej od 1. októbra tohto roka stúpli na základe revízie úhrad kategorizovaných liekov podľa vyhlášky 435/2011 z dielne bývalého ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika z 28. novembra minulého roku. V ustanoveniach tejto vyhlášky a jej prílohe sa stanovujú tzv. klastre liekov - t. j. liekom s podobným liečebným účinkom sa určuje jednotná úhrada. V mnohých prípadoch vyhláška hovorí o tom, že len najlacnejší liek v klastri je plne hradený.
Pripravujete k tomu nejakú hlbšiu analýzu?
Ministerstvo v súčasnosti pracuje na analýze tejto vyhlášky a je si vedomé množstva pochybení liekovej politiky bývalej vlády, ktoré v nej v súčasnosti existujú. Práve preto pripravuje jej revíziu tak, aby boli nedostatky z dielne bývalého ministra odstránené. Je potrebné však pripomenúť, že kategorizácia liekov je v prvom rade o odborných názoroch, ale zároveň musí zohľadňovať možnosti slovenskej ekonomiky. Ministerstvo zdravotníctva sa snaží nájsť čo najideálnejšie riešenie v prvom rade v prospech pacienta v spolupráci s odbornou verejnosťou tak, aby boli v novele vyhlášky zohľadnené odborné kritériá, spomínané možnosti štátu a čo naj sociálnejší prístup k pacientovi.
Ministerka Zuzana Zvolenská plánuje zmeniť vyhlášku, ktorú pripravil exminister Ivana Uhliarik. Avizovali ste, že ste už oslovili viacerých odborníkov. Aké budú teda vaše ďalšie kroky? Bývalé vedenie pripravovalo už spomínanú vyhlášku bez spolupráce s odbornou verejnosťou. Náš rezort považuje práve tento krok za veľkú chybu a pracuje na jej odstránení. Je pravda, že sme oslovili odborníkov z viacerých zdravotníckych oblastí, aby pri príprave novej vyhlášky s nami spolupracovali. V praxi to bude znamenať zníženie doplatkov a zároveň nastavenie pravidiel kategorizácie liekov tak, aby kategorizačná komisia mohla pani ministerke pri jej rozhodovaní odporučiť alternatívu, ktorá by mala zohľadňovať aj sociálny aspekt výšky doplatkov za lieky v širšom kontexte odborných argumentov. Cieľom opatrení v rámci liekovej politiky je zabezpečiť čo najkvalitnejšiu farmakoterapiu za čo najracionálnejšie výdavky štátu a so sociálne únosným podielom pacientov na tejto liečbe.
Zuzana Čižmáriková
hovorkyňa ministerstva zdravotníctva
Rezort zdravotníctva pracuje na odstránení chýb predchádzajúcej vyhlášky.
Vývoz tkanív z mŕtvych by sa mohol obnoviť, doktori si prilepšili o desaťtisíce
(24.09.2012; www.zzz.sk; s. -; TASR)
Víťazi bez boja: o posty šéfov nemocníc sa kandidáti netrhajú
(24.09.2012;
www.eTrend.sk; 16.39, s. -; Rifaiová Daniela)
Do výberových konaní na riaditeľské posty v nemocniciach sa zväčša hlásil iba jediný uchádzač
Tvrdý boj o stoličky vo vedení nemocníc sa nekonal. Ministerstvo zdravotníctva do svojich ďalších piatich zariadení definitívne určilo šéfov. Výberové konanie však bolo skôr formalitou. O miesta okrem zastupujúcich riaditeľov totiž neprejavil záujem takmer nikto. Funkciu teda pohodlne dostali tí, ktorých ministerka Zuzana Zvolenská vymenovala krátko po svojom nástupe.
O post riaditeľa v každej z nemocníc v Nitre, Banskej Bystrici, Nových Zámkoch, v záchrannej službe v Bratislave a bratislavskom onkologickom ústave sa uchádzal iba jeden kandidát. Do Prešova sa prihlásil okrem Radoslava Čuhu, ktorého ministerka do funkcie dočasne vymenovala v apríli, ešte Aleš Kalíšek. Požiadavky na vedenie nemocnice síce splnil, no miesto nezískal. Ministerstvo rozhodlo v prospech bývalého pracovníka spoločnosti Svet zdravia - R. Čuhu.
Podobne v Nitre sa bez akýchkoľvek ťažkostí udržal poslanec za Smer-SD Jozef Valocký, v Nových Zámkoch Imrich Matuška, v Banskej Bystrici ďalší poslanec Smeru Vladimír Baláž, v bratislavskej záchranke Boris Moťovský a v onkologickom centre Jozef Dolinský.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková informovala ZdravéZdravotníctvo.sk ešte v auguste, že riaditeľom Univerzitnej nemocnice Bratislava by sa okrem zastupujúceho Miroslava Bdžocha, chcel stať iba jeden ďalší záujemca. Jeho meno však poskytnúť odmietla. Masívne odvolávanie šéfov nemocníc uskutočnila Z. Zvolenská v rekordne krátkom čase od svojho nástupu do zdravotníckeho rezortu.
Výberové konania na dané pozície vypísalo ministerstvo zdravotníctva v júni a informovalo o nich na svojej internetovej stránke.
DLHY NEMOCNÍC BY SA MALI ZNIŽOVAŤ
(24.09.2012; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.00; por. 6/29; GOMBOŠOVÁ Iveta)
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka: "Niekoľko miliónový dlh nemocníc voči Sociálnej poisťovni by sa mal postupne ku koncu roka znižovať. Tvrdí to ministerstvo zdravotníctva. Podľa našich informácií najviac zadlžené nemocnice uplatňujú stabilizačné opatrenia, aby dlh nenarastal. Zvyšovanie platov zdravotníkom im však plány sťažuje."
Iveta GOMBOŠOVÁ, redaktorka: "Každá štátna nemocnica je podľa ministerstva zdravotníctva zadlžená. Sociálnej poisťovni dlhujú viac ako 19 miliónov eur. Od januára do júna narástol ich dlh o viac ako 17 miliónov eur. Podobne zadlžené sú aj neštátne zariadenia, ktorých dlh sa však v prvom polroku zvýšil iba o viac ako dva milióny eur. Nemocnice tvrdia, že hoci šetria kde sa dá, udržať vyrovnaný rozpočet sa im nedarí."
Petra Stano MAŤAŠOVSKÁ, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava: "Od 1. júla máme vyššie náklady spojené s vyššími platmi našich zdravotníkov a tak finančná situácia nejde tak ideálne, ako sme si predstavovali."
Dana KAMENICKÁ, hovorkyňa Detskej fakultnej nemocnice Bratislava: "Robíme všetko preto, aby sa v budúcnosti ten dlh podaril znížiť alebo aspoň aby nenarastal a v mesiaci august sme zaplatili Sociálnej poisťovni 495-tisíc eur."
I. GOMBOŠOVÁ: "Ministerstvo tvrdí, že v druhom polroku už budú dlhy postupne klesať."
Zuzana ČIŽMÁRIKOVÁ, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR: "Za august sa už zaplatil jeden milión eur smerom k Sociálnej poisťovni a veríme, že tento trend bude aj naďalej postupovať."
I. GOMBOŠOVÁ: "Opozícia si však myslí, že dlh voči Sociálnej poisťovni bude naďalej narastať."
Viliam NOVOTNÝ (SDKÚ-DS), člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo: "Nie som veľký optimista. Za šesť mesiacov súčasnej vlády sa dlh štátnych nemocníc voči Sociálnej poisťovni zdvojnásobil a podľa mňa tento trend bude pokračovať ďalej, kým tieto nemocnice nebudú vystavené reálnemu tlaku na reštrukturalizáciu a zvyšovanie efektivity."
I. GOMBOŠOVÁ: "Práve v tejto oblasti má podľa šéfky rezortu zdravotníctva pomôcť napríklad zlučovanie kliník. Iveta GOMBOŠOVÁ, Rozhlas a televízia Slovenska."
Lekári žiadajú vládu o naplnenie memoranda
(24.09.2012;
www.sme.sk; EKONOMIKA, s. -; SITA)
BRATISLAVA. Prevažná väčšina nemocničných lekárov žiada vládu, aby naplnila memorandum, tak ako bolo dohodnuté ešte v minulom roku, vrátane tretej vlny navyšovania ich platov.
Podľa lekárov na túto etapu rastu miezd nebude potrebných 40 miliónov eur, tak ako to prezentuje ministerstvo zdravotníctva, pričom dodávajú, že v prípade dodržiavania memoranda zvyšovanie platov nezaťaží ani štátny rozpočet.
Lekári nevidia problém ani tak v nedostatku financií v systéme, ako skôr v nechuti urobiť zásadné zmeny, ktoré by do financovania zdravotníctva zaviedli jasné pravidlá. Pripomínajú, že v memorande žiadali napríklad stransparentniť riadenie nemocníc.
"Konkrétne možnosti, ako stransparentniť riadenie nemocníc, sme aj verejne prezentovali a zaslali na pripomienkovanie riaditeľom nemocníc. Do dnes sme nedostali naspäť ani jednu pripomienku k našim návrhom," povedal predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, ktorý zároveň dodáva, že tieto opatrenia počas týždňa zašlú aj ministerke zdravotníctva Zuzane Zvolenskej.
Priestor na šetrenie peňazí v zdravotníctve vidia aj v oblasti verejného obstarávania nemocníc, pri ktorom sa odvolávajú na údaje z analýzy Transparency interantional a inštitútu INEKO.
"Ak by verejné obstarávania za spomínané obdobie (2009 -2012, pozn. red.) prebehli štandardne, tak odhadovaná úspora by za spomínané obdobie dosiahla spolu 116 miliónov eur, v prepočte 36 miliónov eur ročne, čo zďaleka presahuje záväzok vlády na tretie navýšenie miezd lekárom," uvádza Visolajský.
Dostať peniaze do systému lekári požadovali aj cez adekvátne platby zdravotných poisťovní za vykonanú liečbu.
Tvrdia, že ak by sa naplnil tento záväzok vlády, tak zákonom garantované platy lekárov i sestier by dodatočne nezaťažili štátny rozpočet. Rovnako by sa tak podľa nich vyriešil aj sporný zisk súkromných poisťovní a zadlžovanie nemocníc.
"Poisťovne by nemohli tvoriť zisk z toho, že neplatia za ošetrenie svojich poistencov, čo je základom ich "podnikania".
A keďže by takýmto zákonom skončilo "obdobie ryžovania" pre súkromné poisťovne, nebolo by nutné štátom odkupovať ich poistencov za takmer 1 miliardu eur," dodal Visolajský.
Podľa ministerstva zdravotníctva na tretiu etapu zvyšovania platov lekárov nemá štát dostatok financií. Ak by k zvyšovaniu pristúpil, bolo by ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Uviedla to ešte minulý týždeň po rokovaní s LOZ ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Podľa údajov rezortu zdravotníctva si prvé dve zvýšenia miezd lekárov mali vyžiadať dohromady 40 miliónov eur.
Na prípadné tretie navyšovanie platov od 1. januára budúceho roka, o ktorom hovorí memorandum, by potreboval štát ďalších 37 mil. eur.
Zvolenská preto na spoločnom stretnutí navrhla zástupcom LOZ posunutie termínu zvyšovania platov a jeho následné prípadné rozloženie. Argumentovala potrebou vytvoriť časový priestor, v ktorom sa vysporiadajú s navýšením platov, tak aby podiel nákladov na mzdy v nemocniciach sa dostal z hranice 100 % na 60 až 65 %.
Slovenskí lekári si od 1. januára tohto roka prilepšili vďaka novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, na základe ktorej stúpli lekárske mzdy na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaných.
Platy lekárom rástli aj k júlu, keď sa zdvihli na 1,2-, respektíve 1,9-násobok priemernej mzdy. Podľa memoranda, mali ísť mzdy hore ešte k 1. januáru 2013, a to na úroveň 1,25-, respektíve 2,3-násobok priemernej mzdy. Táto tretia vlna navyšovania však nebola súčasťou novely zákona.
Lekári si vyššie platy vydobyli nátlakovou akciou organizovanou Lekárskym odborovým združením. V rámci nej podalo ku koncu septembra v slovenských nemocniciach výpovede 2 400 lekárov, neskôr ich asi polovica stiahla.
Ministerstvo zdravotníctva porušilo legislatívne pravidlá, tvrdí Mirakl
(24.09.2012; www.sme.sk; EKONOMIKA, s. -; SITA)
O koľko zaplatíte u lekára viac
(24.09.2012; Sme; s. 16, 17; -)

Od októbra môžu niektorí pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, epilepsiou, psychózou, tráviacimi problémami, ale aj iní, doplácať za lieky výrazne viac - pokiaľ nezvolia alternatívu s nižším, alebo žiadnym doplatkom, (vybrali sme tie, ktoré lekári predpisujú najčastejšie)

Na liečbu migrény

  Názov                 Doplatok  pred októbrom   Doplatok po 1. októbri
  Maxalt RPD10 mg       20,88                       28,52

nemá alternatívu, niektorým pacientom nezaberá nič iné)

Na liečbu epilepsie

  Názov                  Doplatok pred októbrom    Doplatok po 1. októbri
  Levetiracetam Accord
  1000 mg
  filmom obalené tablety 0                         36,77
  alternatíva bez doplatku
  Kapidokor 1000 mg
  filmom obalené tablety 0,07                      16,73
  alternatíva bez doplatku
  Kepra  1000mg tbl flm
  100x1000 mg            0,97                      17,63
  alternatíva bez doplatku
  Levetiracetam Orion
  1000 mg                0,57                      17,23
  alternatíva bez doplatku

Na liečbu vysokého tlaku

  Názov                  Doplatok pred októbrom    Doplatok po 1. októbri
  Teveten Plus
  600 mg/12,5 mg         0,46                      14,14
  nemá alternatívu
  Irbesartan Accord
  300 mg
  filmom obalené tablety 20,58                     32,53
  alternatíva s nízkym doplatkom
  Losartan Zentiva
  100 mg
  filmom obalené tablety  1,52                     10,88
  alternatíva bez doplatku
  Micardisplus
  80/12,5 mg              0                         7,32
  nemá alternatívu
  Stadacand 32 mg
  tbl 30 x 32 mg          1,5                       8,82
  nemá alternatívu
  Vasopentol 160 mg
  tbl flm 98x160m g        0                         7,30
  nemá alternatívu
  PritorPlus 80 mg/25 mg
  tablety                 0                         7,04
  nemá alternatívu
  Telmark 80 mg tbl
  flm 28x80mg             0,5                       3,91
  Telmisartan Mylan 80 mg 2,16                      5,57
  Telmisartan ratiopharm
  80 mg                   0,5                       3,91
  Tolura 80 mg tbl 28x80 mg 0                         3,91
  Zanacodar 80 mg tablety
  tbl 28 x 80 mg          8,04                     11,54
  Carzap 16 mg tbl
  28 x 16 mg              0,9                       4,31
  Irbesartan Zentiva
  300 mg
  filmom obalené tablety  0                         3,40
  Tezeo 80 mg tbl
  30 x 80 mg              0,3                       3,66

Na zníženie hladiny žalúdočnej kyseliny

  Názov                   Doplatok pred októbrom   Doplatok po 1. októbri
  Oprazolete tbl 90x20 mg 2,99                     5,15

Na liečbu schizofrénie

  Názov                  Doplatok pred októbrom    Doplatok po 1. októbri
  Abilify 15 mg tbl 28   0                         3,35

Na liečbu depresií

  Názov                  Doplatok pred októbrom    Doplatok po 1. októbri
  Velaxin 150 mg cps
  pld 28x150 mg          2,5                       8,80
  existuje alternatíva bez doplatku, psychiatrickí pacienti sú však nastavení na farbu tabletky alebo jej tvar, takže každá zmena im môže spôsobiť problém
  Citalec 20 Zentiva
  tbl flm 60x20 mg       0,18                      4,74
  Arketis 20 mg tbl
  60 x 20 mg             0,58                      5,14
  Serlift 1100 mg tbl
  flm 30x100 mg          0                         4,56
  Sertralin Orion 100 mg
  tbl flm 30x100 mg      0,04                      4,60
  Setrazon 100 mg tbl
  flm 30x100 mg          0,79                      5,35
  Mirzaten 45 mg
  tbl flm 30 x 45 mg     0                         3,33
  dotkne sa veľa pacientov, ktorí sa liečia na vysoký tlak
  Mirzaten Q-Tab 45 mg
  tbl oro 30 x 45 mg     0                         3,33

Na prevenciu tromboembolických príhod

  Názov                  Doplatok pred októbrom    Doplatok po 1. októbri
  Pradaxa cps dur
  10x1x110 mg            0,31                      3,35

Na zníženie vnútroočného tlaku

  Názov                  Doplatok pred októbrom    Doplatok po 1. októbri
  Cosopt int opo
  3x5 ml                 0                         6,19
  alternatíva s nízkym doplatkom

Na akútnu pomoc pri alergickom šoku

  Názov                  Doplatok pred októbrom    Doplatok po 1. októbri
  EpiPen sol inj
  1x2 ml/0,3 mg          1,05                      7,31
  nemá alternatívu
  EpiPen Jr. sol inj
  1x2ml/0,15 mg          1,05                      7,31
  nemá alternatívu
  Jext 150 mikrogramov
  sol ira 1x0, 15 ml/150?g
  (pero inj. napl.)      1,05                      7,31
  nemá alternatívu
  Jext 300 mikrogramov
  sol ira 1x0,
  30 ml/300 ?g
  (pero inj. napl.)      1,05                      7,31
  nemá alternatívu

Na liečbu kvasinkovej infekcie

  Názov                  Doplatok pred októbrom    Doplatok po 1. októbri
  Fluco Sandoz 100 mg    0                         21,83
  nemá alternatívu
  Medoflucon 150         0                         21,30
  nemá alternatívu

Na liečbu osteoporózy

  Názov                  Doplatok pred októbrom    Doplatok po 1. októbri
  Raloxifene Teva
  tbl flm 28x60          0                         2,15

Zdroj: ministerstvo zdravotníctva, odborná spolupráca výbere liekov Ondrej Sukeľ, 1. viceprezident Slovenskej lekárnickej komory. Ceny sú v eurách.

 

 


 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku

sonna.com.ua

 
Sme členmi