Slovenská lekárska komora

Sme členmi

AEMH CPME
  1. Aktuality
  2. >
  3. Lekárske fakulty budú môcť prijať o 150 študentov viac!

Lekárske fakulty budú môcť prijať o 150 študentov viac!

Na lekárskych fakultách začne už v budúcom roku študovať viac medikov!

 

Na spoločnej tlačovej konferencii o tom v stredu, 17. januára, informoval predseda parlamentu Peter Pellegrini, ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, minister školstva Tomáš Drucker, ako aj rektori univerzít, dekanka a dekani lekárskych fakúlt na Slovensku. Podľa ich vyjadrenia chýba na Slovensku približne 3400 lekárov. 

 

Celkovo by sa mal počet slovenských študentov na našich lekárskych fakultách navýšiť o 150, a to už v budúcom školskom roku 2024/25. Ročne u nás medicínu končí zhruba 900 absolventov, takže ani spomínaných 150 navyše problém s nedostatkom lekárov nerieši, ale ako povedali prítomní, je to dôležitý začiatok.

 

Predstavitelia oboch rezortov zároveň deklarovali, že lekárske fakulty dostanú aj potrebné financie, aby sa mohli na navýšený počet študentov pripraviť. Minister Drucker hovoril o sume približne 1 milión eur, ktorú by mali mať fakulty k dispozícii.

 

Ďalšie peniaze (cca 45 miliónov eur) sľúbila ministerka zdravotníctva na rekonštrukciu a dobudovanie výučbových priestorov a nemocníc. Podľa jej vyjadrenia je prijatie vyššieho počtu študentov iba začiatok, dôležité bude aj to, aby sme týchto medikov - ak školu skončia - dokázali aj udržať v systéme. Jednou z ciest je podľa nej aj nevyhnutnosť konečne vybudovať novú univerzitnú nemocnicu.  

 

Na tlačovej konferencii odznela aj myšlienka o zatraktívnení a zjednodušení štúdia medicíny, hovorilo sa napríklad o možnom zrušení diplomových prác pre študentov medicíny. 

(zav)